“Proxy Ayarları Değişmiyor” Sorunu Çözümü

“Proxy Ayarları Değişmiyor” Sorunu Çözümü


Son zamanlarda çok sık karşılaşılan bir hatanın çözümünü sunmaya çalışacağız. Bilgisayara bulaşan bir zararlı “Proxy ayarlarını değiştirememe” “Proxy ayarları sistem yöneticiniz tarafından yönetilir” uyarısı ile ayarları değiştirmenizi engeller. Normalde Denetim Masası>Ağ ve Internet>Internet Seçenekleri>Bağlantılar>Yerel Ağ Ayarları altındaki Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın seçeneğini işaretleyerek veya kaldırarak proxy ayarlarınızı kolayca yapılandırabilirsiniz fakat bu virüs’ün bulaştığı bilgisayarlarda bu seçenek aktif olmayabilir veya aktif olsa bile değişiklikleriniz her kapattığınızda silinebilir.

Eğer sizde Proxy ayarlarını değiştiremiyorsanız, virüs bilgisayarınıza bulaşmış olabilir. Bu durumda yapmamız gereken bilgisayarımızı tarayıp temizlemeye çalışmak olacaktır. Eğer virüs temizleme programları ile çözüm bulamıyorsanız Regedit’te yapacağımız ufak bir ayar ile sorunu çözebiliriz.

1. Başlat – Çalıştır‘a regedit yazarak kayıt defterini açıyoruz.

2. HKEY_LOCAL_MACHINESoftwarePoliciesMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings dizinini takip ediyoruz.

3. Burada ProxySettingsPerUser adında bir değer olması gerekiyor. Eğer yoksa Sağ tıklayıp “New/String Value” seçeneği ile yeni bir dize oluşturuyoruz ve adını ProxySettingsPerUser olarak düzenliyoruz.

4. Oluşturduğumuz dizeye çift tıklayarak Value değeri 1 olarak düzenliyoruz ve Ok seçeneğine tıklıyoruz

İşlemden sonra proxy ayarlarınıza girerek, ayarları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Proxy ayarları ile ilgili bir hata alıyorsanız ayarları açarak , seçili bir adres varsa bu adresi kaldırmanız gerekmektedir. İşlem için yukardaki adımları takip edip Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın seçeneğindeki tiki kaldırabilirsiniz. Proxy ayarlarım kaydetmiyor, Proxy ayarlarım değişmiyor , proxy ayarları ile diğer hatalar’ı bu işlemleri yaparak çözebilirsiniz. Hata hakkında yorum ve düşüncelerinizi yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Eğer farklı bir hata ile karşılaşıyorsanız alternatif çözüm yöntemleri sunabiliriz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan