Programların Yükleme Yolu Nasıl Değiştirilir

Programların Yükleme Yolu Nasıl Değiştirilir


Windows xp , windows 7  ve windows 8 bilgisayarlarda program veya oyun kurulumu yaparken varsayılan olarak C:/Program Files dizini kullanılmaktadır. Bütün programlarınızız dosyaları bu dizine yüklenmektedir. C: diskiniz bu sebepten dolayı zamanla dolmaktadır ve sistemizin çalışması yavaşlayabilir. Bu noktada yapılacak en iyi yöntem dosyaların yükleneceği dizini değiştirmektedir.

Dizin olarak D: diskini seçerek sistem diskimizin dolmasını ve bilgisayarımızın yavaşlamasını engelleyebiliriz. İşlemi yapmak oldukça kolaydır. Regedit ayarlarına basit bir değer girerek işlemi gerçekleştirebiliriz.

Nasıl Yapılır ?

Başlat Çalıştır’a girerek Regedit yazıyoruz ve tıklayarak giriş yapıyoruz.

Açılan menüde aşağıdaki yolu takip ediyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion

CurrentVerision Klasörüne çift tıklıyoruz.

Açılan menüde dosya yolunu değiştirebilirsiniz. Eğer D: partition’unuz varsa D: Yuklemeler veya D:Oyunlar vb. gibi dosya yolunuzu değiştirebilirsiniz.

Artık yüklediğiniz bütün yazılımlar bu belirlediğiniz dizine yüklenecektir. Özellikle yedek konusunda sorun yaşayan kullanıcılar içinde oldukça faydalı olacaktır. Bilgisayarınıza format atmanız gerektiği zaman, yüklemelerinizi yedeklemenize gerek kalmayacaktır. Format’tan sonra yüklediğiniz bütün yazılımlara bu yolu takip ederek kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan