PowerPoint Nasıl Kullanılır

PowerPoint Nasıl Kullanılır


Microsoft PowerPoint, sunu hazrlama ,slayt yapma ve düzenleme yazılımıdır.  Bir rapor yaparken , teklif duyurularınızı yaparken , fotoğraf sunumlarında , çizimler ve tablo sunumları gibi sayısız birçok işlemde kullanabilirsiniz. Powerpoint animasyon özelliği , ses efektleri ile tanıtımlarınızı daha güçlü ve anlaşılır halde sunabilirsiniz. Yazılım Office paketleri içinde dağıtılmaktadır.

Yazılımın kullanımı oldukça basittir. Aşağıdaki resimli anlatımımızı uygulayarak sizlerde çok kolay bir şekilde slayt hazırlayabilirsiniz. Yöntemi Powerpoint 2003 , Powerpoint  2007 ve Powerpoint 2010 yazılımlarında kullanabilirsiniz. Anlatımı mümkün olduğunca temel özellikleri kullanarak standart bir slayt hazırlayabileceğiniz şekilde basit tutmaya çalıştık. Sunumlarınızı farklı animasyonlar kullanarak renklendirebilirsiniz.

Powerpoint nasıl kullanılır resimli anlatım

Yazılımı açatığımız zaman aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz. Burada eklemek istediğiniz metin veya resimleri kendinize göre düzenleyerek , değiştirebilirsiniz.

Ekle Menüsünden Resim seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızda bulunan herhangi bir resmi slaytınıza ekleyebilirsiniz.

Örnekte gördüğünüz gibi resmi kaydırarak istediğiniz alana sürükleyebilirsiniz.

Yeni sayfalar oluşturmak için oluşturduğunuz slayt’a sağ tıklayıp “Yeni Slayt” seçeneğine tıklayarak istediğiniz kadar sayfa oluşturabilirsiniz. Slayt Çoğalt menüsü ile aynı sayfadan birkaç tane oluşturabilir , silmek için Slayt sil menüsünü kullanabilirsiniz.

Başlık ve metinlerinizi girdikten sonra kısayol simgelerine tıklayarak;

Tablo Ekle , Grafik ekle, Smartart grafiği ekle, Resim ekle , küçük resim ekle , Media clip ekle menülerini kullanarak eklemeler yapabilirsiniz.

Slaytlarınıza arka plan eklemek için ekrana sağ tıklayıp Arka planı biçimlendir seçeneğine giriş yapın.

Resim veya doku dolgusunu işaretleyerek Dosya seçeneğine tıklayın. Burada arka plan olarak kullanacağınız resmi seçebilirsiniz. Ayrıca saydamlık seçeneği ile resmin saydamlık değerlerini değiştirerek yazınızı daha okunur hale getirebilirsiniz.

Denemek için 2 sayfalık bir sunum oluşturturduk.

Sunum olarak kaydetmek için Farklı Kaydet/ PowerPoint gösterisi seçeneğine tıklayarak sunumun kaydedilmesini istediğiniz alanı seçin.

Oluşturduğunuz sunum dosyasına çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Sunumunuz hazırdır. Kolay gelsin..

Powerpoint yazılımını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsniz.

İNDİR: PowerPoint

Ayrıca Microsoft Office 2010 indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İNDİR: Microsoft Office 2010

Yorum Yap
0 Yorum yapan