Pokemon Go nasıl yüklenir ve oynanır tüm bilgiler

Pokemon Go nasıl yüklenir ve oynanır tüm bilgiler


Son günlerde ortalığı kasıp kavuran Pokemon GO hakkında merak edilen tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Nasıl indirilir ? iPhone’da nasıl oynanır ? Android’te nasıl oynanır ? Oyun taktikleri vs. gibi birçok bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Oyun ülkemizde henüz yayınlanmamıştır fakat aşağıdaki linkleri kullanarak oyunu indirebilirsiniz.

Android telefonlara indirmek için Google play market.

iPhone telefonlara indirmek için: Yeni bir Apple hesabı açarak Yeni Zelanda, Avustralya veya Amerika Birleşik Devletleri ülkelerinden birini seçerek indirebilirsiniz.

Makale Ekşi sözlük yazarı metket‘e düzenleme bizlere aittir. Teşekkürler.

Öncelikle şu bilgiyi paylaşmak istiyoruz ; Pokemon yakalarken insanlar tarafından yanlış anlaşılmak istemiyorsanız , sağ üst köşede bulunan “AR” seçeneğini sola kaydırarak anlık görüntüyü kapatabilir, kolayca pokemon avlayabilirsiniz 🙂

Gym savaşları

Level 5 olana kadar jimnastik salonu savaşları yapamazsınız, level 5 olduktan sonra tıpkı pokestoplarda olduğunuz gibi jimnastik salonunun yakınında olmanız gerekiyor.savaşmanın en iyi yolu ekrana hızlıca tıklamak, daha sonra bu insanlar daha güçlü pokemonları savunmak için koyduğunda değişebilir ama ben en iyi başarıyı karşıdaki pokemonun tipi ne olursa olsun farketmeden hızlıca tıklayarak aldım.

savaşlar sıra tabanlı değil direk saldırın!

Bazen karşı tarafın pokemonu çok az canı kalmasına rağmen ölmüyorsa bile ona saldırmaya devam edin, sizin pokemonunuz ölüyor gibi gözükse bile! jimnastik salonunun gözüken pokemonu oranın en iyi pokemonu olmayabilir buna dikkat edin. Genellikle ilk konulak pokemon o olarak gözükür. Şu maddeye update gelmiş ben yazarken, gym’e tıkladığınızda gym ismi, gym level’ı ve gym düşmanları gibi şeyler göreceksiniz, her zaman bir tane lideri var, oradaki diğerleri noktalar ile belirtilmiş, sola veya sağa çekip kimin o gym’in sahibi olduğunu görebilirsiniz. Her 20 saatte bir shopa gidip yukarıdaki kalkana basın, bu size jimnastik salonunda kaç tane pokemonununuzun olduğuyla orantılı olarak altın ve dust verecektir.Yani önce gymlerinize uğrayın sonra shopa gidin. Bazen birden fazla savaş yapmanız gerekebilir gym’i kendinize almak için. Her galibiyetten sonra tekrar aynı şekilde gym ile savaşmak için tıklayın.

Pokemon nasıl yakalanır ?

Aşağıda nearby list denilen yere tıklarsanız ne kadar az ayak izi görürseniz o pokemona o kadar yakınsınız demektir.
eğer hiç ayak izi görünmüyorsa üzerine tıklayın ve o pokemon çevrenizde belirecektir!

Kıpırdayan çalılıkların yanına gitmeniz pokemonun çıkacağı garantisini vermez!

Yatağımın yanına telefonu ve oyunu açık bıraktığımda bir süre sonra bir pokemon çıktığını gördüm.

Kesinlikle hedefi tam olarak tutturmanız gerekiyor pokemonu yakalamak için, bunu belli bir süreden sonra keşfettim, eğer tam olarak ayarlarsanız %80 ihtimalle ilk seferinde pokemonu yakalayabilirsiniz.
bazen de pokemonlar kaçabiliyor, siz denemeye devam edin.

Her atışınız size 1 poketopuna mal oluyor, dikkat edin poke topsuz kalabilirsiniz. www.ozengen.com

Gym’a aynı zamanda birden fazla saldırı olabilir, bu yine ekranınızda gözüküyor, savunan pokemon sadece 1 tanesiyle savaşabiliyor.

Pokemon nasıl iyileştirilir ?

Normalde pokemonlar zamanla kendi kendine iyileşmiyor! gym savaşları yaptığınızda hasar alıyorlar.

3 yol var bunu yapmak için;

  • Mor iksirlerini kullanabilirsiniz çantanızda olan.
  • Pokemonu yükseltebilirsiniz( her seferinde 1 hp doldurur)
  • Pokemonu geliştirebilirsiniz (evolve) (bu bütün canını doldurur)

Ölen pokemon nasıl diriltilir ?

2 yolu var;

  1. Sarı revive iksirini içirmek
  2. Pokemonu geliştirmek (evolve)

Heal ve revive iksirlerini almak

Bunları pokestoplardan alabilirsiniz. ama ben bunları yaralı veya ölü pokemonum varken alabilmeye başladım.
yani bütün pokemonlarınız hayatta ve hiç canları gitmemişse pokestoplardan bunları düşme olasılığı yok sanırım. Bunu da çizmiş adam, sanıyorum level 5 ten sonra alabiliyorsunuz bu iksirleri pokestoplardan. Bir de level atladıkça bunları elde edebiliyorsunuz, ileriki levellerde görebiliriz sanırım. www.ozengen.com

Ölü pokemonlarla ne yapılabilir ?

Ölen pokemonları onların şekerlerine dönüştürebilirsiniz (candy) (1 tane) veya heal/revive/evolve yapabilirsiniz tekrar kullanmak istiyorsanız. Şekere dönüştürmek isterseniz, poketopuna tıklayın pokemona tıklayın ölen veya çevirmek istediğiniz pokemona tıklayın aşağıya inin ve transfer butonuna basın, bu professöre pokemonu gönderdiğiniz anlamına gelir ve o pokemonu kaybedersiniz, onun yerine 1 adet şekerini alırsınız bu şekerler pokemonu evolve etmek veya güçlendirmekte kullanılıyor.

CP ne demek ?

Cp combat power demek, yani pokemonunuzun gücü, ne kadar yüksek o kadar iyi! Pokemonunuzun cp’sini onu power up(yükseltme) yaparak arttırabilirsiniz. (bu özellik sadece pokemonunuzun üzerinde yer alan beyaz çizginin sonuna kadar gelebiliri maximum olarak, tamamen beyaz olursa bitmiştir daha fazla yükseltemezsiniz)

Pokemonunuzu geliştirerek cp’sini arttırabilirsiniz, otomatik olarak bir üst versiyonundaki cp’sine gelir geliştirdiğiniz pokemon.

Yumurtalar nedir ?

Yumurları aldığınız zaman incubator denilen itemin içine koymayı unutmayın!

Bu item çantanızda yer alıyor, ama şu şekilde kullanıyorsunuz, poketopuna gelin, pokemona tıklayın, yukarda eggs kısmı var ona gelin,yumurtaya tıklayın start incubation diyin ve çantanızdaki o eşyaya tıklayın.

Daha yüksek mesafeli yumurtanın içerisinden çıkan pokemon daha mı iyi şuanda onu bilemiyorum. 2-5-10 km arasında değişiyor. Birden fazla yumurtayı yapabilirsiniz demiş adam ama ben bunu başaramadım şuanda.

Araba kullanmak

20 km/saat in altında araba kullanmak yürüdüğünüze eş değer ve yumurtayı kırmanıza yardımcı olabilir. trenle gittiğimde hiç işe yaramamıştı.

Pokemon yakalamak

Eğer ekrana tıklayıp basılı tutarsanız yuvarlağın küçüldüğünü görecekseniz, bu yakalamayı kolaylaştırıyor diye düşünüyorum, en ufak hale getirin ve tam üzerine poketopunu fırlatın!

Pokemon savaşı nasıl yapılır ?

Gerçek zamanlı sıra tabanlı değil!4 tane şey yapabilirsiniz savaşta;

Ekrana tıklamak—-atak yapmak

Sola veya sağa kaydırmak—- dodge (atağı savuşturmak)

Tıklayıp basılı tutmak—– özel hareket 1 bar mavi doldurmuş olmanız gerekiyor atak yaptıkça bu bar doluyor

Pokemonu değiştirmek bu daha çok damage almanızı sağlıyor çünkü savaş sürekli devam ediyor, belki ilerde güçlü pokemonları elde ettiğimizde değiştirmeyi kullanabiliriz.

Çantam doldu ne yapabilirim ?

Yeni çanta alabilirsiniz veya çantanızdaki bazı şeyleri silebilirsiniz. Çantanıza geldiğinizde yanında ufacık çöp kutusu seçeneği çıkıyor ona tıklarsanız hangi eşyadan kaç taneyi silmek istediğinizi size soracaktır, bütün poketoplarınızı silmiyor ona tıklarsanız! Eğer çantanız doluyken pokestop’a uğrarsanız hiç bişi atmıyor sadece exp’yi alıyorsunuz.

İncence item nedir ?

30 dakika boyunca offline dahi olsanız kullanabileceğiniz bir eşya, belirli bir miktarda çevrenizde beliren pokemonların sayısını arttırıyor!

Candy (şeker) nasıl alırım?

2 yolu var;

  1. Pokemon yakalayınca o pokemonun 3 tane şekerini alıyorsunuz
  2. Pokemonu profesöre gönderdiğinizde 1 tane yine o pokemonun şekerini alıyorsunuz.

X pokemonunu geliştirmeli miyim ?

Geliştirmek bir sürü şeker istiyor o pokemon tipi için benim tavsiyem güçlü bir pokemonunuzu geliştirmeniz, benim tavsiyem şekerleri elinizde tutmanız ve güçlü pokemonlar için saklamanız. Önce pokemonunuzu geliştirin (evolve) daha sonra özelliklerini yükseltineğer sıkıntı yaşarsanız oyunu yeniden başlatın

Battery saving modunu kullanın

Poketopuna tıklayın sağ üstte settings bölümü var, oradan aşğıda activate battery saver seçeneğini işaretleyin. Bu telefonunuz cebinizdeyken ters durumdayken falan ekranı kapatır ama arka planda çalışmaya devam eder.
pokemon bulduğunuzda telefonunuz titrer veya ses çıkarır. www.ozengen.com

Stardust biriktirme yöntemi

Pokemon yakaladığınızda kazanıyorsunuz, her birinden 100 stardust ve 3 candy. Karekteriniz level atladığında alabiliyorsunuz. Gym’inizdeki her pokemon için shoptan günde 1 kere stardust alabiliyorsunuz, gymdeki tepedeki kalkan işaretine basarsanız, 500-600’den 5000- 6000’e kadar stardust verebiliyor.

Önemli Bilgiler

Oyunda iki tane önemli level var biri level 5 diğeri level 12 , 5 olduğunuzda gymlerde savasabiliyorsunuz, 12 oldugunuzda ise pokestoplardan mavi pokeball dusmeye basliyor. bu zor yakalanan pokemonlar icin daha guclu bir poketop o nedenle level 12 ye yakinsaniz ve cevrenizde elinizde olan ama cp si cok yuksek bir pokemon u pokemon varsa yakalamaya calisip poketoplarinizi harcamak yerine 12 olmayi bekleyebilirsiniz.

Bazi pokemonlari yakaladiginizda toptan cikiyorlar, bunun onune gecmek icin ilk once pokemon’a razberry atin o sayede poketoptan kacma ihtimalini dusurmus olacaksiniz

Her gym in belirli bir level seviyesi var, ornegin level 1 deki gym i sadece tek bir takim koruyabiliyor, eger kendi renginizdeki gym de savasirsaniz bu sayede o gym in seviyesini artirip daha fazla pokemon un o gym i korumasini saglayabilirsiniz. ornegin su an koruduğum gym de 6 farkli pokemon var birinin gelip de orayi ele gecirmesi oldukca zor

Pokemonlar boy ve kilolarına gore xs dan xl ye kadar değişebiliyor . xs pokemon un ulasabilecegi maksimum cp (combat power) xl pokemonun ulasabilecegi maksimum cp dan cok daha dusuk o nedenle bir pokemon u gelistirecekseniz xl olanini gelistirmeye dikkat edin, özellikle onyx veya magmar gibi evrimlesmeyen pokemonunuz varsa yatiriminizi xl olanina yapin

Oyunda hile kullanmak mumkun, yani sahte gps kullanabilirsiniz fakat dun pek cok kisininin oyundan banlandigini gordum yani adamlar isi ciddiye aliyorlar o nedenle bosuna ugrasip hile yapmayin.

Oyununu tek kabul edilir hilesi bisiklet ile oynamak, onda bir sikinti yok, bazi yumurtalari kirmak istiyorsaniz bisiklete atlayip cevreyi turlamaniz daha iyi olacaktir.

Yumurtalari incubator’a koyuyorsunuz. oyunla birlikte gelen tek bir cesit sinirsiz incubator var, pokestoplardan baska tur incubator dusebiliyor, eger elinizde onlardan varsa ayni anda iki farkli yumurta incubator’da olabiliyor.

Suya yakin yerlerde su pokemon’u, kirlarda mankey tarzi pokemonlar cikabiliyor ama bunun istisnalarini da cok gordum, benim sansima yumurtalardan elimde olmayan tarzda pokemonlar cikti zannedersem yumurtalar bu konuda size yardimci olacaktir.

Leveliniz artikca cevrenizde gordugunuz pokemonlarin turleri ve cp leri gelisebiliyor, ornegin oyunun basinda gordugum zubatlarin cp si hep 10 iken simdilerde en kucugunun cp si 200 ve sadece mavi toplarla razberry ile yakalayabildim.

Eger bulundugunuz yer pokestop a yakinsa her 5 dakikada bir oraya ugrayip yeni seyler alabilirsiniz. Paralarinizla poketop almak yerine cantanizi gelistirmenizi tavsiye edebilirim, oyunun basinda cantanizda sadece 350 item bulundurma hakkiniz oluyor, siz gezdikce bunu doldurmaniz olasi boyle olunca pokestop a ugrasaniz dahi oradan bir sey dusmuyor

Her pokemon bazi turlere karsi guclu, bazilarina karsi ise gucsuz, bunu henuz tam olarak cozemedim ama savas yaparken siz saldirdiginizda “not very effective” veya “very effective” diyerek sizi bilgilendiriyor, siz vurdukca yesil bir bar doluyor o tam doldugunda basili tutarsaniz ozel saldiri ile rakibinizi daha fazla zayiflatmaniz mumkun, savasirken “not very effective” bir pokemon kullaniyorsaniz onu savas esnasinda degisterebiliyorsunuz.

Elinizde belirli bir turde pokemon cok olsa dahi onlari toplamaya devam edin bu sayede profesore gonderin pokemon candy alabilir ve elinizdeki en guclu pokemon u evrimlestirebilirsiniz.

Elinizdeki birkac pokemon evrimlesmeye hazirsa bunu yapmadan once item listenizden lucky egg ‘ secin bu sayede alacaginiz exp iki katina cikacaktir ve daha hizli level atlamaniz saglanacaktir.

Tek seferde maksimum 250 pokemonunuz olabiliyor fakat profesore gonderdikleriniz dahil degil, bu limiti de shoptan artirabilirsiniz.

Pokemon GO Tanıtım

Oyun hakkında merak edilen soruları ve bilgilerinizi yorum atarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan