Ping Testi Nasıl Yapılır

Ping Testi Nasıl Yapılır


Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere ping testinin nasıl yapıldığını anlatacağız. Peki nedir bu ping ? Ping süresi bilgisayar ile sunucu arasındaki verilerin iletilme süresini gösteren bir yazılımdır. Ping programı, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir. Özellikle online oyun oynayan kullanıcılar tarafından bilinen ve sürekli kontrol edilen bu değeri örnekle anlatmak gerekirse, Örneğin bir fps oyunu oynuyorsunuz. Merminizi sıktığınız anda sunucuya bir ver gönderilir eğer bu süre çok uzun olursa sıktığınız mermi muhtemelen rakibinize isabet etmez ve ping sürenize göre alakasız yerlere gidebilir.

Ping’in birçok yararı vardır. Ağdaki bir sunucu veya client’in açık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ağın paket kayıp oranları hakkında bilgi alabilirsiniz. Sunucu ile aranızdaki iletişim süresi hakkında bilgi verir. İp adreslerini pingleyerek ip’lerin karşılığında herhangi bir cihaz olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Komut satırını kullanarak ping atmak için ping 192.168.1.1 komutunu kullanabiliriz. İnternet bağlantımızın kalitesini ve ping süresini öğrenmek için öncelikle aşağıdaki testi yapacağımız sayfaya giriş yapıyoruz.

Test sayfasına giriş yapmak için Tıklayın

Açılan sayfada “Begin Test” seçeneğine tıkıyoruz.

Sol üst alanda Ping sürenizi görebilirsiniz. Ayrıca İnternet download ve upload hızınıda test edebilirsiniz.

Ping oranınız ne kadar düşükse internet bağlantınız o kadar kaliteli anlamına geliyor. Anlık veri kaybı olmadan kaliteli bir internet kullanması gereken kullanıcılar için bu değerler oldukça önemlidir. Kaliteli ve veri kaybı yaşamadan internet bağlantısı kurmak isteyen kullanıcılar için en iyi tercih Fiber bağlantı olacaktır. Ping hakkında sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz. Ping nasıl düşürülür isimli makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan