PHP Dosya İsmi Değiştirme & Dosya Taşıma

PHP Dosya İsmi Değiştirme & Dosya Taşıma

Rename fonksiyonu ile PHP dosya ismi değiştirme işlemi gerçekleştirilir. Aslında rename fonksiyonu ile dosya ismini değiştirmek bir anlamda dosyayı taşımak demek. Belirtilen adresteki bir dosyayı, belirtilen dizin içerisine belirtilen isimle taşıma işlemi yapılıyor. Eğer dosyanın taşındığı dizinde aynı isimde dosya olur ise o dosya siliniyor ve taşınan dosya o dosyanın yerine geçiyor.

Aşağıdaki listeden PHP dosya ve dizin fonksiyonları ile alakalı diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz.

PHP dosya ve dizin fonksiyonları içerisinde yer alan rename fonksiyonu 2 parametre ile kullanılır. İlk parametre ismi değiştirilecek, taşınacak dosyanın yolu, ikinci parametre ise değiştirilecek, taşınacak dosya yolu ile birlikte dosya ismi değeri.

Rename fonksiyonu kullanımı aşağıdaki gibidir.

$sonuc = rename('dosyalar/metin.txt','dosyalar/metin2.txt');
if ($sonuc){
	echo 'Dosya başarıyla tekrar isimlendirildi.';
}else{
	echo 'Bir hata oluştu';
}

Yukarıdaki örnekte, ilk parametrede belirtilen adreste bulunan metin.txt dosyasını, ikinci parametrede belirtilen aynı dizinde bulunan metin2.txt dosyası olarak değiştirilmesini ve taşınmasını sağlıyoruz. İki adres yolu da aynı dizinde bulunduğu için aynı dizine dosyanın ismi değiştirilerek taşınma işlemi gerçekleştiriliyor.

Aşağıdaki örnekte ise ana dizinde bulunan metin.txt dosyası, dosyalar klasörü içerisine dosya ismi metin2.txt olacak şekilde taşınıyor. Dosyalar klasörü içerisinde metin2.txt dosyası zaten var ise bu dosya silinir ve taşınacak dosya bu dosyanın yerine geçmiş olur.

$sonuc = rename('metin.txt','dosyalar/metin2.txt');
if ($sonuc){
	echo 'Dosya başarıyla taşındı.';
}else{
	echo 'Bir hata oluştu';
}

PHP’de rename
fonksiyonu ile dosya ismi değiştirme ve taşıma ile alakalı konu
genel itibariyle böyle.

Yorum Yap
0 Yorum yapan