Ömrünüze ömür katacak harika bir taş ev

Ömrünüze ömür katacak harika bir taş ev


Taş ev, sıcak ve soğuğa karşı müthiş bir tolere etkisine haizdir. Doğa ile uyumlu, insan ömrüne ömür katan bu e

Taş ev, sıcak ve soğuğa karşı müthiş bir tolere etkisine haizdir. Doğa ile uyumlu, insan ömrüne ömür katan bu evi daha yakından incelemeye ne dersiniz. Evguzar bu yazısında, keyifli ve sıhhatli bir naturel yaşam serüvenine tanıklık eden bu mekanı, sizler için kaleme alıyor. Tabiat ananın içinde yaşama dokunma imkanı sunan, insan ömrüne bolluk katan görkemli ev, kendisine bakanları her yönüyle kendine fanatik bırakıyor. 

Taş ev sürprizlerle doludur

Bu tür evler her yönüyle görkemli özelliklere haizdir. Zorlayarak kusur bulmaya çalışanları utangaç edebilecek kadar iddialı yapılardır. Dıştan bakıldığında birbirine benzeyen bu yapılar, kim bilir bu yönleriyle birazcık negatif bir durum şeklinde algılanabilir. 

 Taş ev dıştan görünüş

Negatif bir özellik bulmanın zor olduğu bu yapılarda, her adımda sizi sürprizler bekleyebilir. Öyleki dışarıdan görünmüş olduğu şeklinde olmayan bu evler, birçok yönden görkemli özelliklere haizdir. Taş ev mimarisinde değişik görünümlere sahip emsalsiz modeller ortaya çıkarmak oldukca kolay değil. Lakin naturel görünüm içinde yakalayacağınız açı ve evi konumlandıracağınız görünüm mükemmel bir görünüm kazandırabilir. Bu yönüyle doğaya uyum sağlama kapasitesi oldukca yüksektir. Daha ilk aşamada negatif şeklinde görünen hususi durumunu dahi pozitif yönde yöne çevirebilmesi, hayranlık uyandırmaktadır. 

Taş evin bahçesi mütevazı düzeni ile çarpıcıdır

Hayalinde bu tarz ev olanların üstünde durması ihtiyaç duyulan en mühim nokta bahçedir. Bahçe mütevazı ve yalın olmalıdır. Doğa ile ahenk içinde olmasına özen gösterilirse tadına doyum olmayacaktır. Bu nedenledir ki, peyzaj işinde oldukca mahir ustalar bulmak gerekmektedir. İşte görkemli ev modelinden görkemli bir bahçe görünümü…

Taş evlerin iç mekanları ahşap ile ahenk içindedir 

Kadim bir yerleşim yeri olan Anadolu, doğudan batıya oldukca değişik  ev modelleriyle bezenmiş olsa da her yöre kendi mimari anlayışına uygun bir ahşap- taş ahengini yakalamaktadır. Bu yönüyle ahşap ve taş bir araya gelmesi ortak nokta olmaktadır. Taş evleri mükemmel bir naturel görünüme kavuşturmakla birlikte, şık ve gönül ısıtıcı özelliğiyle ahşap devamlı tercih edilmiştir. Tabandan tavana; kapı ve pencerelerden kitaplıklara kadar, taş ile bütünleşebilen en güzel araç-gereç ahşaptır. Ahşap ve taş bir araya gelmesi uzun süreler devam edecek şeklinde görünüyor. 

Taş evlerde çağdaş salonlar sizi etkisi altında bırakacak

Naturel evler her ne kadar klasik bir köy evini andırsa da aslen görünmüş olduğu şeklinde değildir. Bahçe tasarımıyla kendini oldukca değişik bir yerde konumlandırabilen bu naturel ev, salon mimarisiyle de köy evi görünümünden uzaklaşmaktadır. Ciddi bir çağdaş çizgi oluşturan taş ev salonları, tabiatın içinde çağdaş bir havayı da hissetmenize olanak sağlar. Çağdaş çizgilerden taviz vermeyenler için, oldukca mükemmel salon tasarımları mevcuttur. Türkiye genelinde taş evlerin salon kısımları, misafire verilen önemden dolayı oldukca şık tasarlanmaktadır. Değişik bir çizgide çağdaş havayı estirmek artık size kalmış…

Taş evlerde geleneksel görünüm ile bütünleşmiş çağdaş dokunuşlar

Neredeyse boşa çıkan bir alanın olmadığı bu evler, her noktadan kolaylıkla değerlendirilmeye uygun yapılardır. En ufak bir hol veya antre çağdaş ahşap malzemeler ile değerlendirilmektedir. Bilhassa oldukca geleneksel görünümlü mutfak, ahşap dekorasyon ile görkemli ötesi bir görünüme kavuşmaktadır. Bilhassa mutfak düşkünü hanımefendiler, bu tarz bir mimaride ortaya çıkan başyapıt karşısında hayranlıklarını haykırmaktadırlar.

Naturel yaşam tutkunları için, bu şekilde bir ev mükemmel bir tercihtir. Bir de naturel besinlerle bu şekilde mükemmel bir mutfak içinde oluşturulacak menüler, insana yaşama luğu verecektir. Hepimiz bütçesi oranında kendine bu tarz bir hayat serüveni planlayabilir. Kendi evi olmasa da kiralık naturel evler bularak en azından bir dinlence süresince bu deneyimi yaşayabilir. Alternatif bir naturel ev arayanlar ise ahşap ev modellerine bakabilirler.

Bundan önceki yazımız olan Akyaka Orman Kampı Ve Detaylar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan