Network Yazıcı Kurulumu Windows 7-8

Network Yazıcı Kurulumu Windows 7-8


Merhaba ozengen.com takipçileri. Bugün sizlere Network yazıcı kurulumunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ofis ve işletmelerde bir yazıcı birçok bilgisayar tarafından kullanılmaktadır. Bu tarz bir network yapısı oluşturken yazıcıyı kullanmak için 2 temel yöntem vardır. Yazıcıyı doğrudan bir bilgisayara bağlayın ve ağdaki diğer tüm bilgisayarlarla paylaşın ya da yazıcıyı ağa tek başına bir aygıt olarak bağlayın. Bu 2 yöntemi kullanarak yazıcınızı ağ üzerinde bütün bilgisayarların kullanmasını sağlayabiliriz. İşletmelerde en çok tercih edilen yöntem Network yazıcı kullanarak tek başına bir aygıt olarak kullanmaktır. Network yazıcı bağlantı sablonu yukarıdaki görseldeki gibidir. Yapıyı oluşturmak için 1 adet network yazıcı ve altyapısına ihtiyaç vardır. Bütün gereksinimleri tamamladıktan sonra network yazıcınızı aşağıdaki yöntemleri uygulayarak bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.

Network yazıcı nasıl kurulur ?

Başlat’a tıklayarak “Aygıtlar ve Yazıcılar” seçeneğine giriş yapıyoruz.

Açılan menüde “Yazıcı ekle” seçeneğine giriş yapıyoruz.

Ne tür bir yazıcı yüklemek istiyorsunuz sorusuna “Yerel yazıcı ekle” seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

Yeni bağlantı noktası oluştur’u işaretleyerek bağlantı noktası türü olarak “Standard TCP/IP Port” seçeneğini seçiyoruz.

Network yazıcınıza verdiğiniz ip’yi “Ana bilgisayar adı veya ip adresi” kısmına girebilirsiniz.

Devamında açılan ekrandan yazıcı driver’ınızı yükleyebilir veya windows tarafından otomatik olarak bulunmasını sağlayabilirsiniz. İşlemleri yaptıktan sonra eklediğiniz yazıcıyı Aygıtlar ve yazıcılar ekranında görebilirsiniz. Yazıcınız eklenirken yazıcınıza belirli bir isim belirleyerek verebilirsiniz. Diğer bilgisayarlarda da aynı işlemi gerçekleştirerek Yazıcı kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Herhangi bir sorun durumunda

Başlat / Çalıştır ‘a cmd yazarak açılan ekranda “ping 192.168.1.160” komutunu kullanarak test edebilirsiniz.

Ethernet kartı ışığını kontrol edebilirsiniz.

Yazıcının ilgili web sitesine girerek yazıcıya özel ayarları kontrol ediniz. özellikle ping erişimi yoksa ip tanımını yanlış yapmış olabilirsiniz.

Bunlar haricindeki soru veya sorunlarınızda yorum atarsanız yardımcı olabiliriz.

Network yazıcı kurulumu Windows 7 ve Windows 8 Ozengen 2015

Yorum Yap
0 Yorum yapan