Network – ip Yazıcı Nasıl Kurulur

Network – ip Yazıcı Nasıl Kurulur


Network , ip yazıcı kurulumu nasıl yapılır ? Network yazıcı bilgisayar tanımı ve ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatalım.  Birkaç bilgisayarın olduğu ağlarda usb yazıcılar kullanarak ağ üzerinden paylaşım açarak kullanabilirsiniz. Büyük ağlarda , yazıcı için en pratik ve kullanışlı yöntem ağ yazıcıları kullanmaktır.

Ağ üzerinde yazıcılar düzenli bir isimlendirme ile kurularak sınıflandırılması durumunda ağ üzerindeki kullanımı oldukça kolay ve işlevsel olacaktır. Network yazıcılar kendilerine özel ip adresleri olan cihazlardır. Bugün sizlere adım adım kurulumu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Yazımızı takip ederek Network yazıcılar hakkında bütün bilgileri edinebilirsiniz.

Öncelikle yazıcının Ethernet girişine, ağ içinde bulunan bir ethernet kablosu takarak network bağlantılarını yapıyoruz.

Yazıcının ip, Gateway ve Subnet ayarlarını yapıyoruz. Yazıcılara ip verirken belirli bir standart içinde ip verirseniz herhangi bir sorun durumunda arızaya müdahaleniz daha kolay olacaktır. Örnek bir şema verecek olursak

Kat 1 yazıcı – 192.168.1.150

Kat 2 yazıcı – 192.168.1.151

Kat 3 yazıcı – 192.168.1.152

Şeklinde ip ayarlarınızı yapabilirsiniz. Birden çok yazıcı kurulumlarında çok faydalı olacaktır.

 

Yazıcı Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Başlat / Aygıtlar ve Yazıcılar veya Denetim MasasıDonanım ve SesAygıtlar ve Yazıcılar menüsüne giriş yapıyoruz.

Açılan sayfada “Yazıcı Ekle” seçeneğine tıklayın.

Yerel yazıcı ekle” seçeneğine tıklayarak ilerliyoruz.

Açılan sayfada “Yeni bağlantı noktası oluştur” seçiyoruz. Bağlantı noktası türü “ Standard TCP/ IP Port” olarak belirliyoruz.

Yazıcı için tanımladığımız ip adresini ilgili alana giriyoruz. Yazıcının sürücülerini otomatik olarak yükleme seçeneğini işaretleyebilirsiniz ya da driver cd’si elinizde mevcutsa kendiniz yükleyebilirsiniz.

Yüklemeyi tamamladıktan sonra yukarda bahsettiğimiz gibi isimlendirme yapabilirsiniz.

İşlemler tamamlandıktan sonra yazıcı kurulumu tamamlanmış olacaktır. Kurulumdan sonra yazıcınız varsayılan olarak seçilecektir. Açılan sayfada test sayfası göndererek yazıcınızı test edebilirsiniz. Olası sorunlar için başlıca aşağıdaki testleri yapabilirsiniz.

Yazıcı ip adresine ağda bulunan bir bilgisayardan ping atmayı deneyebilirsiniz.

Ağ yazıcı sorunu giderme

Başlat / Çalıştır ‘a cmd yazarak açılan ekranda “ping 192.168.1.150” komutunu kullanarak test edebilirsiniz.

Ethernet kartı ışığını kontrol edebilirsiniz.

Yazıcının ilgili web sitesine girerek yazıcıya özel ayarları kontrol ediniz. özellikle ping erişimi yoksa ip tanımını yanlış yapmış olabilirsiniz.

Sorunu hale gideremediyseniz yazıcınızın marka ve modelini yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Yazıcınızın ayarlarıyla alakalı dökümanları sizlere iletebiliriz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan