Netflix ne kadar internet harcar

Netflix ne kadar internet harcar


Netflix’de biriçerik izlerken ne kadar internet harcıyorsunuz ? Bu durum izlediğiniz içeriğin uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Netflix, 1 saatlik standart kalitede bir içerik için ortalama 1 GB veri harcarken, bu içeriği yüksek kalitede izlediğiniz zaman 3 GB‘a kadar çıkmaktadır.

İnternet kullanımını düşürmek, kotanız için oldukça faydalıdır fakat görüntü kalitesini düşürdüğü için çoğu kullanıcı bu yöntemi kullanmaz. Burada yapılması gereken en mantıklı işlem, ortalama internet kullanımını bilerek bu yönde daha düzenli bir kullanım sağlamak olabilir.

Netflix ne kadar internet harcıyor ?

Netflix 3 farklı izleme kalitesi sunar. Harcadığınız internet buna göre değişiklik gösterir. Konuyu dizi ve film olarak ele alalım.

  1. Ortalama bir dizi bölümü 45 dk.
  2. Ortalama bir film: 2 saat

Düşük kalitede bir bölüm dizi; 200 MB, bir film 600 MB harcar.

Orta kalitede bir bölüm dizi; 600 MB, bir film 1.3 GB harcar.

Yüksek kalitede bir bölüm dizi; 2.6 GB, bir film 6-7 GB harcar.

İçerik, Ultra HD izlendiğinde her cihaz için saatte maksimum 7 GB harcar. Kullanıcılar genellikle Otomatik veri kullanımı kullanmaktadır. Bu hesaba göre;

Ayda 30 dizi bölümü, 10 film izlediğimizi varsayarsak ortalama 138 GB internet kullanmış oluyoruz. Çok ciddi bir rakam değil mi ?

Netflix izleme kalitesi nasıl ayarlanır ?

Hesap > Profilim öğesinde Yürütme Ayarları’nı seçin.

Ekran başına veri kullanımında aşağıdaki seçeneklerden birini işaretleyebilirsiniz. Eğer otomatik seçili ise, Netflix, sizin için en iyi görüntü kalitesini seçecektir.

  • Otomatik
  • Düşük
  • Orta
  • Yüksek

Veri kullanımı ayarları, yalnızca ayarlamanın yapıldığı Netflix profili için uygulanır. Hesabınızdaki her profil için farklı veri kullanımı ayarlarına sahip olabilirsiniz. Netflix’in kullandığı toplam veri miktarı hakkında endişe ediyorsanız aşağıdaki adımları her profil için tekrarladığınızdan emin olun. Eğer internet kullanımınızı düşürmek istiyorsanız, en uygun seçenek orta olacaktır. Netflix hakkında merak ettiğiniz soruları yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan