Mouse Kısayol Tuşları – Kolay Kullanım

Mouse Kısayol Tuşları – Kolay Kullanım


Mouse, fare kısayol tuşlarınızı kullanarak bilgisayar kullanımınızı oldukça hızlandırabilirsiniz. Mouse kısayol tuşlarını bilmek , özellikle internet kullanımda hem daha pratik hem daha zevkli bir kullanım sunabilir.

Mouse ve klavye tuş foksiyonlarını aynı anda kullanarak yapacaklarınıza gerçekten inanamayacaksınız. Bilmeyen kullanıcılar için oldukça faydalı bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

Shift Sol tık

Sitelerde, yazılarda veya klsörlerde seçim yapmak için CTRL + A tusunu kullanabiliyoruz.

Mouse ile daha farklı bir seçim yapabilirsiniz. Bunu yapmak için seçime başlanılan yere tıklamanız ve daha sonra shift tuşu ile birlikte seçimin biteceği yere tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde inanın çok daha rahat ve eksiksiz seçim yapabilirsiniz.

Fare Tekerleğini Tam Olarak Kullanımı

Hepimizin en çok kullandığı tuşlardan bir tanesi fare tekerleği. Sayfalarda aşağı yukarı gezinmek için kullanıyoruz. Peki fare tekerleği sadece aşağı yukarı kaydırma için mi? Aşağıdakiler fare tekerleğiyle yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.

  • Fare tekerleği sadece bir tekerlek değil, bir buton olarak da kullanılabilir. Tekerlek üzerine basarsanız 3. bir mouse butonunuz olur. Bu tuş ile linklerin üzerine tıkladığınızda ayrı sekmede açmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca açık olan sekmelerin üstüne fare tekerleği ile tıklayarak sekmeyi kapatabilirsiniz.
  • Ctrl tuşu basılı haldeyken fare tekerleğini kaydırarak  internet sayfalarına, world belgelerine vs. zoom yapabilirsiniz.
  • Bazı fare tekerlekleri sağa sola çekilerek geri ve ileri şeklinde kullanılabilir.
  • Fare tekerleğini sayfanın boş bir alanına tıklayarak gezinme yardımcısını çıkarabilir ve fare sürüklemesi ile sayfa kaydırımı yapabilirsiiniz.

Çift ve 3 Tık ile Seçim Yapma

Herhangi bir kelimeye çift tıklayarak o kelimeyi seçebilirsiniz. Eğer tüm cümleyi veya paragrafı seçmek istiyorsanız 3 kere tıklamanız yetecektir.

İpucu: Eğer çift tıktan sonra fareyi sürüklerseniz seçimi kelime kelime yapacaktır.

Sağ Fare Tuşu Kullanımı

Seçim yaptığınız nesneye sağ tıklayarak sağ tıklama menüsünü açabilir ve tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin bir dosyaya veya yazıya seçili haldeyken sağ tık yaparsanız onu kopyalayabilir ve istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

İpucu: Bir dosyaya veya yazıya seçili haldeyken sağ tık ile sürüklerseniz tuşu bıraktığınız an sağ tık menüsü açılacak ve kopylama gibi işlemler yapabileceksiniz. Bu şekilde önce kopyala sonra yapıştır işlemini tek işleme düşürerek zaman kazanabilirsiniz.

İpucu: Tarayıcılarda linklerin üzerine ctrl tuşu basılıyken tıklarsanız o linki ayrı sekmede açacaktır.

Ctrl Tuşu İle Tıklayarak Seçim Yapın

Ctrl tuşu basılı haldeyken sol tık ile seçim yaparsanız çoklu seçim yapabilirsiniz. Örneğin masaüstünde kullanmadığını kısayolları ctrl tuşu ile birlikte tıklayarak seçebilir ve silebilirsiniz. Veya aşağıdaki gibi bir menüden çoklu seçim yapabilirsiniz.

 

Fare Yan Tuşlarını Kullanın

Yeni farelerin birçoğunun yan tuşları bulunmaktadır. Bu tuşlar program kullanarak istediğiniz her şeyi yapabilir fakat varsayılan olarak soldaki tuş geri, sağdaki tuş da ileri görevini görecektir. Bu şekilde internette gezinti çok daha hoş olacaktır. Sonuçta her geri gidişte fareyi tarayıcının en üstüne sürükleyip geri butonuna basmak zorunda kalmayacaksınız.

Düğmeye Git Özelliğini Kullanın

Düğmeye git özelliği ile açılan mesaj pencerelerinde fare imlecinin Tamam düğmesinin üzerinde otomatik olarak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde örneğin bir dosya silerken onay kutusuna fare imlecini çekmek zorunda kalmayacaksınız.

Düğmeye Git özelliğini açmak için;

  • Denetim Masasını Açın
  • Fare Özelliklerini Açın
  • Fare Seçenekleri Sekmesine gelin
  • Düğmeye Git yazısının altındaki seçeneği tıklayın.
  • Ve Tamam diyin.

İpucu: Bu özelliği ayarlarken diğer fare seçeneklerine de göz atmanızı öneririz. Örneğin fare imlecinin hızını arttırabilir ve daha verimli çalışabilirsiniz.

Fare Kullanarak Pencereleri Kontrol Edin

Pencerenin en üstündeki mavi kısma çift tıklayarak tam ekran yapabilirsiniz. Veya tam ekran ise küçültebilirsiniz. Ayrıca pencerenin sol üst köşesindeki ikona çift tıklayarak kapatabilirsiniz.

Fare Tuşlarını Ayarlayın

Son olarak, eğer ikiden fazla fare tuşunuz varsa fareniz ile birlikte gelen yazılımı yükleyerek her tuşa farklı bir görev atayabilir ve çok daha verimli çalışabilirsiniz. Örneğin fare tekerleğinin sağ-sol tuşunu ileri-geri olarak kullanmayacaksanız daha sık kullandığınız bir görev atayabilirsiniz. Mesela açık pencereler arasında geçiş yapma gibi veya hesap makinesi açmak gibi.

Mouse kısayol tuşları yazımız yeni kısayol tuşları aklımıza geldikçe güncellenecektir. Sizlerde kullanmış olduğunuz pratik kısayolları yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan