Mouse DPI Ayarı Nedir Ne işe Yarar

Mouse DPI Ayarı Nedir Ne işe Yarar


Mouse alırken karşınıza çıkan DPI değeri nedir ? ne anlama gelir ? ne işe yarar ? sorularına cevap vereceğiz. Mouse DPI değeri, fare duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir değerdir. DPI,  dots per linear inch, Türkçe olarak inç başına mouse’un okuyacağı nokta anlamına gelir.

Dpi değeri ne kadar yüksek olursa, fare duyarlılığı o kadar yüksek olur. Bu ayarları değiştirmek için mouse’lar ile birlikte gelen özel yazılımlarda ayarları yapabilirsiniz. Bu anlatım biraz karışık geldiyse daha somut örnekler vererek açıklayabiliriz. Örneğin 1024×768 çözünürlükte oynuyorsanız DPI iniz 2 sinin toplamı olan 1792 ye en yakın olan DPI olmalıdır. Gelişmiş mouse’larda 1800 dpi ve 3500 dpi seçeneği bulunuyor. Bu değerler 3500 dpi 1920×1080 çözünürlükte kullanılabilir. Düşük değere sahip bir mouse’u yüksek bir çözünürlükte hareket ettirmeniz oldukça zordur. En yüksek hassasiyet değerine ayarladığınızda bile ekranın en sağından en soluna geçmeniz bayağı uzun sürecektir.

Standart bir mouse 600 ve 800 DPI değerlerine sahiptir. Standart çözünürlükte çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Normal bir kullanımda bu değerler çok fazla anlam ifade etmiyor fakat online oyuncular için belirli bir noktaya daha hızlı gelmek ve bu değeri dengelemek oldukça önemlidir. Gelişmiş oyuncu mouse’larının yönetim konsolunda bu tarz ayarların tamamına erişebilirsiniz.

Fare duyarlılığı (DPI) nasıl değiştirilir ?

Farenizde Anında DPI düğmeleri varsa, her bir DPI düğmesine yönelik yeni ayarlar oluşturmak için Anında DPI düğmelerinden birine basın. Fare LCD’si kısa bir süre yeni DPI ayarını gösterir. Farenizin anında DPI düğmesi yoksa, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi’ni başlatın, kullandığınız fareyi seçin, Temel ayarlar’ı tıklatın, Duyarlılık’ı bulun, değişikliklerinizi yapın, sonra da Uygula’yı tıklatın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan