Modem Arayüzüne Nasıl Girilir Tüm Markalar

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir Tüm Markalar


Modemlerde arayüz (gelişmiş ayarlar) sayfasına nasıl girilir ? Modem ip’si nasıl bulunur ? Modem ayarları arayüzden nasıl yapılır ? konularına değineceğiz. Modem ip’leri, marka ve modele göre değişiklik gstermektedir. Bilgisayarımızın aldığı ip ve varsayılan gateway adreslerinden yol çıkarak , bu adresi bulabilir, arayüzümüze giriş yapabiliriz. İlk olarak bu konuya değinelim.

Modeminizle kablolu veya kablosuz olarak bağlantı kurunuz. Modem bağlantılarını sorunsuz yapıp ışıklarının yandığını gördikten sonra ;

Başlat/ Çalıştır‘a girerek cmd yazıyoruz.

Komut satırına ipconfig yazarak Enter’a basın

Varsayılan Ağ Geçidi” ip’si modem ip adresinizdir. Eğer network ayarlarınız için özel bir yapılandırma yoksa bu adresi kullanarak arayüze girebilirsiniz. Modem adresimizi tespit ettik şimdi sıra geldi arayüze giriş yapmaya.

Google Chrome, Internet Explorer ya da Mozilla Firefox gibi bir web tarayıcısı açın. Adres satırına “192.168.1.1” (arayüz ip’nizi) yazarak giriş yapıyoruz. Modem kullanıcı adı şifremizi giriyoruz. Aşağıda ülkemizde en çok kullanılan modemlerin, örnek arayüz sayfalarını görebilirsiniz.

Modem ayarlarına giriş yaptıktan sonra yapılacak ayarlar ve tanımlar servisinize göre değişiklik gösterebilir. Tüm modemlerin arayüz ip’leri ve kullanıcı şifreleri için sitemizde arama yaparak gerekli arşivlere ulaşabilirsiniz.

Airties modem arayüz sayfası

Tp-Link modem arayüz sayfası

ZyXEL modem arayüz sayfası

Modeminizin ip almadığı durumlarda cihazı resetlemeniz gerekebilir. Bunun için cihazın arkasında bulunan “Reset” butonuna 5 sn basılı tutarak beklemeniz yeterlidir. Resetleme işlemi adımları

  1. Cihaz açma / kapama tuşuna basılarak açık duruma getirilir.
  2. Cihaz kapalıyken arka kısmında bulunan reset tuşuna(küçük bir tuş) kalem ucu ile basılı tutulur.
  3. Reset tuşu basılıyken elimizi reset tuşundan çekmeden modem açma / kapama düğmesine basılarak tekrar açılır.
  4. Modemin tüm ışıkları sönüp yanıncaya kadar (yaklaşık 20 Sn.) reset tuşuna basılı bir şekilde durur ve bu işlem olduktan sonra reset tuşundan elimizi çekeriz.
  5. Reset tuşundan elimizi çektikten sonra power – lan – dsl gibi ışıkların sabit olarak yanması beklenir.
  6. Resetleme işlemi tamamlanmıştır.

Eğer işletim sisteminiz otomatik olarak ip almıyorsa başka bir sorun yaşıyor olabilirsiniz veya cihazınız arızalı olabilir. Bu tarz özel durumlarda yorum atmanız halinde tekrar yardımcı olabiliriz. Modem marka ve modelleri için sitemizde arama yapabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan