Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı


Her göreni büyüleyebilecek güzellikte, gümüş-mavi postu ve alımlı fiziği ile Mavi Rus kedileri EnBilgili Blog’da! Akıllı, titiz, atletik, nazik ve sevecen. Mavi Rus kedileri ortaya çıktıkları ilk andan bugüne dek dünyada en fazlaca ilgi gören kedi ırklarından biri! Kazanmadığı yarışma, öğrenemediği hiç birşey yok! Bu kedi neresinden bakarsanız bakın kendine fanatik bırakan cinsten!

Mavi Rus kedisinin kökeni net bir halde bilinmiyor, sadece diğer gümüş gri kedi cinsleri ile bir alakası olmadığı düşünülüyor. Yine de bazı veriler bir ihtimal binlerce yıl evvele gidilebilirse korat, gri british ve mavi rus kedilerinin ortak bir atalarının bulunabileceğini işaret ediyor. Mavi Rus kedileri 1860’lı yıllarda ilk olarak Avrupa’da ortaya çıktı. Sadece buraya Rusya’dan bir ingiliz tecim gemisi ile geldiği söyleniyor. Denizciler Rusya’da bir limanda gördükleri bu güzel kediyi beraberlerinde Avrupa’ya getiriyorlar ve Mavi Rus kedisi ilk olarak Londra’da kayıt altına alınıyor.

Rusya’nın iklim koşullarına paralel gelişmiş olan görüntüsü ile Mavi Rus kedileri en fazla Rusya’da bulunuyorlar, bu da gerçek bir rus olduklarını kanıtlar türden. Tüyleri tam olarak kısa boyda ve diğer kedilerden değişik olarak çift kattan oluşan bir yapıya haizdir. Soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olmalarının sırrı budur. Yine bu özellikleri postlarını saten bir kumaş şeklinde pürüzsüz ve parlak gösterir.

Yeşil, iri bir badem şeklindeki gözler Mavi Rus kedisinin ikonik özelliklerindendir. Suratları ince ve uzun üst iki dudağı hafifçe şişkin ve kalkıktır. Bu dudak şekli Mavi Rus kedisine her an gülüyormuş şeklinde şirin ve gülünç bir ifade katar. Sadece bu gülüşün altında yatan minik gri çıtayı es geçmemek lazım. Bir çıta şeklinde uzun ince kemikleri, belirgin kasları, uzunca bir kuyrukları ve minik patileri bulunur. Bu özellikleri ile Mavi Rus kedisi tam bir atlet gibidir! Her an fit görünür ve 3 metreyi bile zorluk çekmeden atlayarak bunu kanıtlar.

Mavi Rus kedileri çağdaş hayata kolay uyum sağlarlar. Evde bir adet favori insanları bulunur ve her daim onunla olmak isterler. Organik ve genetik olarak oldukça sıhhatli yapıları ile bakımları fazlaca kolaydır. Mavi rus kedisini haftada bir taramak, tempolu oyunlar oynatmak ve yüksek proteinli bir diyet ile beslemek mutlu ve sıhhatli yaşaması için yeterlidir.

Mavi Rus Kedisi Kişiliği

Mavi Rus kedisi doğası gereği oldukça nazik bir kişiliğe haizdir. Bilhassa dişi türleri erkeklere bakılırsa oldukça sessiz bir yapıdadır. Aşırı derecede şefkatli oldukları da bilinmektedir. Bu da türün insanoğlu tarafınca popüler bir ırk olmasına yetmektedir. Hoşgörüsü ile kendine büyüleyen Mavi Rus kedisi çocuklar ile iyi geçinebildiği şeklinde bebekler ile dahi oldukça sevecek hareketler sergilemektedir.

Diğer kedi türlerinde olduğu şeklinde rutin bir yaşamdan hoşlanan Mavi Rus kedisi ek olarak dışarıda vakit geçirmekten de zevk almaktadır. Alıştırmanız durumunda evinizin çevresinde hoşça vakit geçirebilen ender bir türdür. Ek olarak uyku saatleri haricinde her daim bir şeyler ile meşgul olmak isteyen Mavi Rus kedisi için ona iyi bir dostluk meydana getirecek evcil bir hayvan edinebilirsiniz. Türün bir diğer büyüleyici özelliği ise tanımadıkları insanlardan uzak durmasıdır. İlk önce karşısında ki kişiyi araştırma eğilimine giren Mavi Rus kedisi çekince hissetmemesi durumunda sevecen kişiliğini göstermektedir. Ek olarak sahibi ile her daim vakit geçirmekte olan yapısı ile bilgisayar klavyelerinin başlangıcında bekleyen kedi olarak bilinmektedir.

Mavi Rus Kedisi Görünümü

Türün en belirgin özelliği olan yoğun sadece kısa tüy yapısı olmaktadır. Bir fazlaca parlak ve benzeri olmayan görünüme sahip tüyleri ile oldukça kaslı bir vücut yapısına haizdir. Kafa şekli adeta bir kama olan Mavi Rus kedisi yüzünden noksan etmediği gülüğü ile bir fazlaca sempatik bir görünümde olmaktadır. Elmacık kemikleri diğer kedi türlerine nazaran bir fazlaca çıkıntılı olup kemiksi bir sima yapısına haizdir. Gözleri ise zümrüt yeşili tonlarında bademi andırmaktadır.

Büyük kulakları ile asil bir duruş sergilemekte olan Mavi Rus kedisi belirgin bıyıkları ile benzeri olmayan bir duruşa haizdir. İyi bir çeneye sahip olması güçlü ısırıkları yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Orta boy kedi ırkları içinde yer edinen Mavi Rus kedisine zarif bir görünüm katmakta olan tüy yapısı mavi, siyah ve beyaz tonlarında olmaktadır.

Mavi Rus Kedisi Bakımı

Mavi Rus kedisi sıhhatli ve uzun ömürlü bir yaşam sürmesi için titiz bir bakım uygulaması gerektirmektedir. Her daim kaliteli kedi maması ve uygun çevre koşullarının sağlanması Mavi Rus kedisinin sıhhatli bir yaşam sürmesine katkı sağlamaktadır. Bilhassa ölü tüylerden kolayca kurtulması için haftada birkaç kere taranması gerekmektedir. Ek olarak ılık bir banyo da bu sempatik dostumuzun rahatlamasına destek olacaktır.

Mavi Rus kedisi bakım uygulamalarında tertipli diş fırçalanması ağız içinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı en etkili çözüm olacaktır. Günde bir kere kedinizin dişini fırçalamanız yeterlidir. Ek olarak kulaklarını nemli ve yumuşak bir bez yardımı ile haftada bir kere silmeniz kulak sağlığı için önemlidir. Bununla beraber kedinizin size ve çevresine zarar vermemesi için tırnaklarını rutin olarak kesmeniz de fayda var. Bu işlem için kedi tırmığı kullanarak organik yollar ile kolayca kırılmasına destek olabilirsiniz.

Mavi Rus Kedisi Sıhhat Durumu

Dünyanın en sıhhatli kedileri içinde yer edinen Mavi Rus kedisi, tertipli beslenme ve diyet uygulamaları ile averaj yaşam süresi 15 ile 20 yıl içinde değişim göstermektedir. Yaşam süresi en uzun kedi ırkları içinde yer verilmiştir. Ek olarak Mavi Rus kedisinin malum hiçbir kalıtsal hastalığı da bulunmamaktadır.

Kedinizin her daim sıhhatli ve uzun ömürlü yaşaması için bakım uygulamalarını tertipli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bilhassa beslenme mevzusunda kırılgan olmanızda fayda var. Mavi Rus kedisinin damak lezzetine uygun birbirinden değişik tahıllı, tavuklu, sebzeli, etli, balıklı, meyveli ve sebzeli kaliteli kuru ve yaş mama tercih edebilirsiniz. Ek olarak bağışıklık sisteminin her daim kuvvetli kalması için rutin aşı uygulamalarını dikkatsizlik etmeyiniz.

Mavi Rus Kedisi Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Mavi Rus kedisi enerjik, parlak zeka bir kedi olmasından dolayı çevresi ile iç içe olmaktan mutluluk duymaktadır. Her daim interaktif oyunlar ile meşgul edilmekten ve fırlatılan oyuncağı alma mevzusunda usta bir yapıya haizdir. Böylelikle kendileri ile ilgilenilmesinde hoşlanan kişiliği çocuklar ile iyi geçinmesini sağlamaktadır. Her daim zararsız hareketleri ile bir fazlaca zarif davranışlar sergilemekte olan Mavi Rus kedisi çocuklu aileler için ideal bir ev kedisi olma özelliğine haizdir.

Diğer evcil hayvanlar ile oldukça iyi geçinebilen Mavi Rus kedisi çoğu zaman kedi ve köpekler ile daha iyi anlaşmaktadır. Sadece bazı hareketli evcillerden kendini korumak için istemsizce zarar verebilmektedir. Bu yüzden Mavi Rus kedisini bir diğer evcil ile aynı ortamda bulundurduğunuzda dikkatli olmanızda fayda var. Yetiştiriciler bu türün bebeklikten beri aynı evin içinde büyütülen diğer evciller ile kalıcı dostluk sağladığını anlatmaktadır.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

 • Mavi Rus kedisi zarif ve ince görünüme sahip orta boy kedi türüdür.
 • Diğer kedilerden ayrılan en büyük özelliği kusursuz tüy yapısı olmaktadır.
 • Göz rengi mavi olarak dünyana gelmektedir.
 • İnce kemik yapısı ve uzun bedeni ile ir fazlaca kaslı bir kedidir.
 • Mavi Rus kedisi çoğu zaman mavi, siyah ve beyaz tüy tonları ile görülmektedir.
 • Son aşama şefkatli, anlayışlı ve nazik bir kedi olma özelliğine haizdir.
 • Yeni şeyler öğrenme mevzusunda usta kişiliği Mavi Rus kedisinin oldukça parlak zeka bulunduğunu göstermektedir.
 • Dünyanın en sıhhatli kedi türleri içinde yer verilmiştir.
 • Averaj yaşam süresi 20 yılı geçebilmektedir.
 • Dünyanın en pahalı kedi ırkları içinde yer verilmiştir.
 • Mavi Rus her daim zinde, kuvvetli ve sıhhatli kalması için yaşına uygun olarak aşılama işlemlerinin baytar doktor kontrolünde tertipli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ek olarak açık havaya çıkartacağınız kedinizin diğer hayvanlara karşı kendini koruyabilmesi için senelik grip ve enteritin aşılarını dikkatsizlik etmeyiniz.
 • Ağız sağlığının korunması için Mavi Rus kedisinin dişlerinin günlük olarak fırçalanması önerilmektedir. Tertipli diş fırçalaması hem diş eti hem de ağız içinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azalttığı söylenmektedir.
 • Eğer bir Mavi Rus kedisi sahiplenmeye karar verdiyseniz her daim kaliteli mama, uygun ortam ve rutin aşı uygulamalarını dikkatsizlik etmemeniz gerekmektedir.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan