Live Photos Nedir Nasıl Kullanılır

Live Photos Nedir Nasıl Kullanılır


Apple tarafından iPhone 6s ile birlikte tanıtılan Live Photos özelliği nedir nasıl kullanılır ? Öncelikle Apple tarafından bu özellik şu şekilde tanımlanmış; “Hareketsiz bir fotoğraf karesi, zamanın içinde dondurulmuş bir andır. Live Photos ile, bu anları unutulmaz ve capcanlı anılara dönüştürebilirsiniz. Bir Live Photo’nun merkezinde, 12 megapiksel çözünürlüğe sahip harika bir fotoğraf yer alır. Ama bu fotoğrafla birlikte, çekildiği anın öncesi ve sonrası da hareketli ve sesli olarak kaydedilir.” Aslında bu ifadeler tam olarak herşeyi ifade ediyor. Adından’da anlaşılacağı gibi, bu özellik sayesinde canlı fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Nasıl Kullanılır ?

Live Photo çekimi yapmak için kameramızı açıyoruz. Çekim ekranının hemen üstünde bulunan Live seçeneğine tıklayarak “Live On” duruma getiriyoruz. Simge sarı duruma geldiği zaman resim çekmeye başlayabilirsiniz. Fotoğrafı çektikten sonra üzerine dokunduğunuzda 2.5 – 3 saniyelik bir video oynatılıyor. Hareketsiz olan resim bir anda hareketli bir anıya dönüşüyor. Kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konularda biride fotoğraf boyutuydu. Live photo ile çekilen resimlerin boyutu ortalama 4-5 mb olacaktır. Çektiğiniz resimleri iMessage, AirDrop veya iCloud aracılığıyla arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Live Photo nasıl açılır veya kapatılır ?

Live On;

Live Off;

Live photo ile gerçek ve hayattan resimler çekebilirsiniz. Fotoğrafların video kaliteleri çok yüksek değildir. 960 x 720 çözünürlüğe sahip 15 kare vardır. iOS 9.1 sürümü ile uygulama geliştiricilere de açılacak olan özellik, desteklenmeyen telefon modellerinde normal resim olarak görünecek.

İlerleyen güncelerde özellik hakkında birçok gelişmeler yapılması bekleniyor.

Yorum Yap
0 Yorum yapan