Laptop (Notebook) Bluetooth Nasıl Açılır

Laptop (Notebook) Bluetooth Nasıl Açılır


Laptop (Notebook) Bluetooth nasıl açılır ?, nasıl kullanılır ?, Bluetooth üzerinden dosya nasıl gönderilir ? sorularına resimli anlatımla cevap vermeye çalışacağız. Bluetooth aygıtınızı eşleştirdikten sonra aygıt hizmetlerini etkinleştirip, bütün özelliklerini kullanabilirsiniz. Çevirmeli ağ, dosya aktarımı , stereo ses , yazıcı gibi birçok farklı aygıtı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza ekleyebileceğiniz cep telefonları, kablosuz kulaklıklar ve kablosuz fare aygıtları ve klavyeler gibi birçok farklı Bluetooth aygıtı vardır.

Laptop’unuzda Bluetooth olup olmadığını anlamak için yazımızın sonunda bulunan ayarları kontrol etmeniz gerekmektedir.

NOT: Bazı bilgisayar modellerinde Bluetooth tuşu olmasına rağmen, donanım olarak cihazda ilgili parça olmadığından donanım’ı kullanamazsınız.

Bluetooth nasıl açılır ?

Ayarları açmak için birkaç farklı yolu kullanabilirsiniz.

Denetim Masası arama kutusuna Bluetooth yazın ve ardından Bluetooth ayarlarını değiştir‘i tıklatın. Eğer denetim masasında ilgili menüyü bulamıyorsanız bilgisayarınızın sağ alt köşesinde bulunan simgeye sağ tıklayıp, “Open Setting” seçeneğine tıklıyoruz.

 

Açılan ayarlar sayfasında , aygıtlar tarafından bulunabilir olmasını sağlamak için “Bluetooth aygıtlarının bu bilgisayarı bulmasına izin ver” kutusunu seçin. Eğer bu seçeneği işaretlemezsek diğer aygıtlar tarafından bilgisayarınızı göremezsiniz. Altta bağlantılar sekmesinde bulunan seçeneklerin’de işaretli olması gerekiyor.

 

Dosya nasıl gönderilir ?

Bilgisayarınızdan Bluetooth aracılığıyla dosya göndermek için; göndermek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp , “Gönder / Bluetooth” seçeneğini işaretleyip dosya gönderebilirsiniz.

 

Yazının başında belirttiğimiz gibi, cihazınızda Bluetooth özelliğinin olup olmadığından emin olmak için “Bilgisayarım’a sağ tıklayıp / Özellikler / Aygıt yöneticisi” seçeneğine giriş yapın. Bluetooth aygıtları sekmesinde görseldeki gibi donanımları görüyorsanız cihazınızda bu özellik var anlamına geliyor. Yukardaki ayarları yaparak , aygıtı kullanabilirsiniz.

 

Laptop’unuzda aygıtı açmak kısayolunu bulmak için Google’da kısa bir araştırma yapabilirsiniz. İşlem hakkında sorun yaşıyorsanız, laptop marka ve modelini yorum olarak bizlere iletirseniz tekrar yardımcı olabiliriz. Aygıtı görmenize rağmen dosya transferi yapamıyorsanız, güncel yazılımı indirerek kontrol edebilirsiniz.

NOT: Bir aygıtı nasıl bulunabilir duruma getireceğinizi öğrenmek için, aygıtınızla birlikte gelen bilgilere bakın veya üreticinin web sitesine gidin. Aygıtı bulunabilir duruma geçirme yöntemleri aygıt türüne göre oldukça değişik olabilir. Bazı Bluetooth aygıtları daima bulma modundadır. Cep telefonlarının çoğu gibi diğer aygıtlar, yazılım menüsünden bulu seçerek ya da aygıt üzerindeki düğmeye basarak bulma moduna geçirilmesi gerekir. Bulma düğmeleri çok küçük ve fark edilmesi zor olabilir, genellikle fare, klavye veya benzeri aygıtın altına yerleştirilir. Düğme etiketi “bağlan” veya benzeri bir terim, Bluetooth logosu olabileceği gibi etiketlenmemiş de olabilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan