Klavye Türkçe Nasıl Yapılır

Klavye Türkçe Nasıl Yapılır


Windows xp, Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde klavye’nizi Türkçe’ye çevirmek aşağıdaki ayarları takip edebilirsiniz. Fiziki olarak Türkçe bir klavyeye sahip olmanıza rağmen , klavye sistem ayarlarınızda farklı bir dile ayarlanmış ise tuşlara bastığınız zaman farklı semboller görebilirsiniz. Bu tarz sorunlar yaşamamak için klavye ayarlarınızı Türkçe Q olarak belirleyebilirsiniz.

Klavye ayarlarında kısayol olarak Alt + Shift tuşlarına aynı anda basarak farklı diller arasında arasında geçiş yapabilirsiniz. (İngilizce -> Türkçe gibi) Ctrl + Shift tuşlarına aynı anda basarak ise aynı dil için farklı düzenlere geçiş yapabilirsiniz. (Türkçe F -> Türkçe Q)

Windows 10 ‘da klavye nasıl türkçe yapılır ?

Denetim masasıBölge ve Dil seçenekleriDil ayarları (Control PanelClock, Language, and RegionLanguage) seçeneklerini takip edin.

Açılan ekranda seçili klavyenizi görebilirsiniz. Ayarlar seçeneğine tıklayarak diller arası klavye düzenlerini de görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Windows xp , 7 ve 8 klavye ayarları nasıl yapılır ?

Başlat seçeneğine tıklayarak arama kutusuna  intl.cpl yazın veya Denetim MasasıSaat, Dil ve Bölge Klavyeleri veya diğer giriş yöntemlerini değiştir seçeneğine giriş yapın.

Açılan menüde Klavye ve Diller’den Klavye değiştir‘e tıklayın

Ekle butonuna tıklayıp Giriş dili ekle menüsünden eklemek istediğiniz klavyeyi bulup işaretleyerek tamam’a basın

Son olarak Varsayılan giriş dili olarak kullanmak istediğiniz Klavye dilini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Not: Dil çubuğunu görev çubuğunda görüntülenir. Fare işaretçisini bu çubuğunun üzerine getirdiğinizde, etkin klavye düzenini tanımlayan bir araç ipucu görünür. Burada bulunan kısayolu kullanarak da klavye ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan