Klavye degistirme kısayol tuşları

Klavye degistirme kısayol tuşları


Windows 10 ve önceki sürümler için klavye değiştirme kısayolu ve bu kısayolu nasıl kullanacağınızı anlatacağız. Bilgisayarınıza Türkçe Q ve Türkçe F klavyeleri ekleyerek, bir kısayol tuşuna tuşlayarak bu klavyeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz farklı dil klavyeleri de ekleyebilirsiniz.

Klavye değiştirme kısayolu

Alt + Shift ; kısayol tuşlarına aynı anda basarak farklı diller arasında arasında geçiş yapabilirsiniz.Örneğin ingilizce ve Türkçe klavye dilleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Ctrl + Shift ; kısayol tuşlarına aynı anda basarak aynı dil için farklı düzenlere geçiş yapabilirsiniz. Örneğin Türkçe F ve Türkçe Q klavye düzenleri içinde geçiş yapabilirsiniz.

Ctrl-Shift Windows işletim sistemlerinin varsayılan kısayol tuşudur. Dilerseniz bu kısayolu değiştirebilirsiniz. Kısayol tuşunu kullanabilmek için bu klavyeleri sisteminize eklemeniz gerekmektedir.

Windows 7’de: Denetim Masası >Bölge ve Dil Seçenekleri> Ayrıntılar seçeneğine girerek herhangi bir klavye dilini ekleyebilirsiniz.

Windows 10’da: Ayarlar > Zaman ve dil > Dil seçeneklerine tıklayın. Varsayılan dilinizin üstündeki seçenekler’e tıklayarak dilediğiniz klavye giriş yöntemini ekleyebilirsiniz.

İşlemden sonra klavye değiştirme kısayolunu kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan