Kedilerde Avlanma

Kedilerde Avlanma


Kedi tıpkı vahşi doğadaki akrabaları gibi, doğal bir avcıdır. Avlanma, “sıkı sıkıya bağlı olunan” ve kedigillerin davranışlarının özünde bulunan doğal bir aktivitedir. Kırsal bölgelerde yaşayan yabani kediler var olan avlara göre avlanma tekniklerini geliştirirler, şehirdeki kediler ise avlanmaktan çok çöpleri karıştırırlar. Ev kedileri ise açlıktan çok sürünerek avına yaklaşmanın ve saldırmanın heyecanı için avlanırlar.

Kedilerin evcilleştirildikten sonra kaybetmedikleri en önemli yetenekleri avcılıktır. Hiçbir evcil hayvan, insanlar tarafından terk edildiğinde doğada veya sokakta kediler kadar başarılı değildir. Bu, kedilerin içgüdüsel avlanma yeteneklerinin sonucudur. Bir ev kedisinin karnının doymuş olması, onu avlanmaktan alıkoymaz. Kediler, doğada kendilerinden ufak veya çok saldırgan olmayan tüm hayvanları avlar. Bu grupta büyüklüklerine göre omurgasız hayvanlar, küçük kemirgenler, kuşlar ve sincaplar sayılabilir.

Birçok kediseverin bildiği gibi kediler, yakaladıkları avları canlı veya ölü olarak sahiplerine “hediye” ederler.
Bu davranışın nedeni sadece hediye vermek olabileceği gibi, kedinin sahibine avlanma yeteneğini gösterme isteği de olabilir.

Kediler nasıl avlanır?

Duyuları onlara şafakta, alacakaranlıkta ve dolunay altında avlanmalarını söylerse de, kediler sıcak yaz gecelerinde ve kışın öğlen saatlerinde de avlanır.

Karnı tok kediler aç kedilerden daha sabırlıdır, sokak kedileri ev kedilerinden daha iyi avcılardır ama en iyi avcı, yavrularını emziren annelerdir. Anne kedi, yavrularına nasıl avlanacaklarını da öğretir.

Kedi sadece açlığını gidermek için avlanmaz. Hatta çoğu zaman öldürmeden önce avıyla uzun uzun oynar, birazını bazen yer, bazen de bırakır veya sahibinin dehşet dolu bakışlarına aldırmayarak, avını ona sunar.

Kediniz size avını getirdiğinde, sakın onu azarlamayın veya çığlık atmayın. Getirdiği “hediye” ölüyse, onu sakin bir şekilde alıp bir kağıda sarın, kedinizin kafasını okşayın ve sonra kedinize çaktırmadan atın. (gerçi, hayvanlara karşı olan tavrınız ne yapacağınızı belirleyecektir. 🙂 )

Kedinin evinize getirdiği canlı av, bazen zehirli bir böcek olabilir. Bu durumda kedinizi hemen ondan uzaklaştırmalısınız. Çünkü, kedinizi sokup öldürebilir.

Kuş Avı

Kuşları avlarken farklı bir strateji gerekir. Avına saldırmak için beklerken kedi uzun çimenlerin arasında gizlenir. Yere yakın kalarak, sinsi sinsi ilerler, fark edildiğini anlarsa “donar”.

Başı ilerde ve kulakları en ufak bir sesi bile yakalayacak pozisyondaki kedi avına saldırır.
Bazen kediniz size avlamış olduğu canlı ve yaralı bir kuş getirebilir. Kuşu kedinizden kurtardıktan sonra, hava delikleri olan bir kutuya yerleştirin ve hemen bir veterinerden yardım isteyin. Kuşları korumak için lütfen kedinizin ulaşabileceği yerlere (bahçenizin etrafına, balkona veya pencere kenarlarına ) kuşlar için yem, ekmek koyup alışmalarını sağlamayın ve kuşları kaçırması için, kedinizin tasmasına küçük bir zil takın.

Evde Avlanma

Kediler avlanan bir kaplan gibi sürekli olarak bölgelerindeki yiyecek kaynaklarını arar, içgüdüsel olarak hafızalarına alır ve aç kaldıklarında bunları değerlendirirler. Sokakta yaşayan kedilerin hayatta kalabilme başarıları da bu özelliklerindendir. O yüzden sizin mutfak tezgahında bir kere bile bir peynir parçası bırakmanız onun hafızasına kazınır ve her acıktığında içgüdüsel olarak mutfak tezgahını veya çöpünüzü kontrol eder. Evde yaşayan kedinizin bu içgüdülerini hesaba katarak, onların alışkanlık edinmemeleri için hiçbir zaman mama kapları dışında bir yiyecek bulmalarına izin vermeyin.

Son olarak evinizde sarkan, sallanan, yuvarlanabilen her şeye atlayan ve bazen bir şeyleri deviren kedinize kızmayın. Bu objelerde onun için avlanma eksersizidir. Onun için uygun sarkan, yuvarlanan vb oyuncakları evin çeşitli yerlerinde bulundurursanız sizin eşyalarınıza zarar verme ihtimali azalır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan