Kediler İçin Aşı Takvimi ve Takip İpuçları

Kediler İçin Aşı Takvimi ve Takip İpuçları


Kediler İçin Aşı Takvimi ve Takip İpuçları

Kedilerin hayatlarının 6.haftasından başlanarak 10 yaşına kadar tertipli takip ile aşı uygulamalarını muhakkak olmalıdırlar. Aşıların takip edeni önemlidir, şu sebeple aşılar yalnız tertipli uygulandıkları sürece etkinlik garantisi veren uygulamalardır.Yavru ya da erişkin bir kedi sahiplenildiğinde yapılması ihtiyaç duyulan ilk iş baytar doktor muayenesi ile aşı takviminin belirlenmesidir. Aşıların noksan ya da fazla uygulanmasını önlemek için kedilere bir aşı kartı ve ya sıhhat karnesi veterinerler tarafınca verilir. Ne vakit hangi uygulamaların yapıldığı bu minik kitapçığa kaydedilerek yanlış uygulamaların önüne geçilir. Bazı durumlarda baytar hekimler aşı uygulamasından evvel kedi için bazı testler yapmak isteyebilirler. Bu aşamada baytar doktor talimatlarına uyulmalıdır. Zira aşılar yalnız o virüsü taşımayan canlılara uygulanabilir.

Kediler için genel aşı takvimi aşağıdaki gibidir;

6-8 hafta: Genel denetim, iç ve dış parazit uygulaması
8-10 hafta: Genel denetim, Karma aşı
9-11 hafta: Genel denetim, Lösemi testi, Lösemi aşısı
10-12 hafta: Genel denetim, Karma aşı tekrarı
11-13 hafta: Genel denetim, Lösemi aşı tekrarı
12-14 Hafta: Genel denetim, Kuduz aşısı
1 yaştan itibaren her yıl bir kere: Karma aşı, Lösemi aşısı, Kuduz aşısı
Not: İç ve dış parazit uygulamaları birer aşı değil, tedavi ve koruma yöntemleridir. Baytar hekiminizin önerisi ya da kedinin sıhhat durumuna bakılırsa tavsiye edilen sıklıkta ya da gerektikçe uygulanırlar.

Kedilerin aşı takipleri birçok şekilde yapılabilir. Yine de aşı karnesi kullanımı atlanmamalıdır. Artık birçok baytar doktor bilgisayarlar ile minik dostlarımıza yaptıkları uygulamaları ona özel olacak şekilde kayıt altına alıp, yeniden uygulama vakti ulaştığında bakıcıları bilgilendiriyor. Kedinizin birdahaki aşılama tarihini ve yapılacak aşının adını cep telefonunuza ve ajandanıza muhakkak kaydetmelisiniz. Bu sayede uygulamada aksama yaşama olasılığınız büyük seviyede düşecektir.

Sempatik dostlarımızın hayatına en sıhhatli şekilde devam edebilmeleri için aşı uygulamalarının aksamamasına ve dikkatsizlik edilmesine dikkat etmeliyiz. Tertipli uygulamalar ile onları tehlikelerden korumak elimizde!

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan