iPhone Yedek Nasıl Alınır ve Yüklenir

iPhone Yedek Nasıl Alınır ve Yüklenir


iPhone 5 , iPhone 5s , iPhone 6 , iPhone 6s plus gibi tüm iPhone telefon modellerinde kolayca (ayarlar, rehber , video, resim,uygulamalar) yedek nasıl alınır ? Yedekler telefona nasıl yüklenir ? sorularına cevap vermek için oldukça kolay bir çözüm yöntemini sizlerle paylaşacağız. Telefon kullanımında tecrübeli kullanıcılar birçok farklı yöntem ile yedeklerini alabiliyor fakat bu konuda amatör kullanıcılar aşağıdaki basit işlem ile yedeklerini alabilir.

iPhone telefonlarda “iCloud” ve “iTunes” kullanılarak yedekleme yapılabilir fakat iTunes için cihazınızı bilgisayara bağlamanız gerektiğinden biraz daha uzun bir işlemdir. iCloud ile yedek almak iTunes’e nazaran daha kolay ve pratiktir. Bu yüzden bugün tamamen iCloud ile bu işlemi nasıl yapacağınıza yoğunlaşacağız. Bunun için iCloud hesabınızın olması ve internet bağlantınızın olması yeterlidir. Zaten Uygulama indirmek ve telefonunuzu kullanmak için hesabınız olması şarttır ve her kullanıcının hesabı vardır.

iCloud yedekli telefonunuzu değiştirdiğinizi varsayalım: Yeni telefonunuzda iCloud kullanıcı adı şifrenizi girip, yedekleri aktar dediğiniz anda tüm yedekleriniz yeni telefonunuza aktarılacaktır. Bilgisayar , kablo , uygulama vs. kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

iCloud’ta her kullanıcının ücretsiz olarak 5 GB alanı vardır. Bu alan resimler , rehber , uygulama gibi bilgileri yedeklemek için yeterlidir.

Yedekleme ayarlarını düzenlemek için “Ayarlar / iCloud” adımlarını takip edin. Burada iCloud hesabınıza bağlı mail adresinizi göreceksiniz. Tüm bilgiler bu hesabınıza yedekleneceğinden, hesabınızın şifresini bir yerlere not etmenizi öneririz. Aksi taktirde yedeklerinizi kaybedebilirsiniz.

Açılan menüde yedeklenmesini istediğiniz alanları açmanız gerekiyor. Rehber , Mail , Notlar ve Fotoğrafların önemli olduğunu varsayarak bu seçenekleri açmanızı öneririz. Aşağıdaki örnekte kişiler yedeğinin açık olduğunu göreceksiniz.

Yedeklerinizin kontrolünü online olarak da yapabilirsiniz. www.iCloud.com adresine giriş yaparak burada Kişiler’e tıklayıp , kişi bilgilerinize buradan da ulaşabilirsiniz.

Ayarlar seçeneğinde cihaz bilgilerinizi görebilir ve manuel olarakta “Kişileri , dosyaları geri yükle” seçeneklerini kullanarak onlien olarak yedeklerinizi aktarabilirsiniz.

iTunes ile yedek almak için bilgisayarınıza yazılımın kurulu olması gerekmektedir. Telefonunuzu usb kablosu ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra ” Yedeklemeler” seçeneğine “Bu bilgisayar” işaretleyerek tüm yedeklerinizi bilgisayarınıza alabilirsiniz. “Geri yükle” seçeneğine ile de yedekler telefona yeniden aktarılabilir.

iCloud hesabının aktif olarak kullanılması ve bu yöntemle yedeklerin alınması her zaman daha mantıklıdır. Bilgisayarınız bozulabilir, telefonunuz aniden açılamaz duruma gelebilir. Bu durumda yedekler online olarak tutulduğu için hiçbir veri kaybınız olmayacaktır. Bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. iCloud hakkında sorularınız ve merak ettikleriniz için sitemizde arama yaparak diğer makalelerimize ulaşabilirsiniz. Sorularınızı yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan