iPhone Night Shift Ayarları Nasıl Yapılır

iPhone Night Shift Ayarları Nasıl Yapılır


iOs 9.3 güncellemesi ile iPhone telefonlara birçok yenilik ekledi. Bunların içinde en dikkat çeken yenilik “Night Shift” özelliği oldu. “iOS 9.3, iyi bir uyku çekmenize bile yardımcı olmaya hazır” sloganı ile duyurulan bu özellik, Türkçe “Gece vardiyası” veya “Gece mesaisi” anlamına geliyor.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre , akşamları parlak ışık ile telefonu kullanmak sirkadiyen ritimlerini etkilediği için uyumanızı engeller. Night Shift özelliği ile ekran renkleri daha sıcak tonlara çekiliyor ve kullanıcıların daha kolay uykuya dalması ve geceleri uzun süre telefon kullanarak; uykusuz kalması,vücudumuzun biyolojik saatinin bozulması engellenmiş oluyor.

Hangi cihazlarda özellik kullanılabilir ?

iPhone 5s, iPhone 6 , iPhone 6plus iPhone 6s , iPhone 6s plus, iPod air,  iPad Air 2,  iPad Mini 2,iPad Mini 3 ,iPad Pro, 6. Nesil iPod Touch model cihazlarda özelliği kullanabilirsiniz.

Night Shift ayarları nasıl yapılır ?

Ayarlar / Ekran ve Parlaklık seçeneklerine giriş yaparak “Night Shift” seçeneğine dokunun

 

Zamanlanmış: Bu seçenek ile özelliğin devreye girmesini istediğiniz zaman dilimini dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz saatler içerisinde , ekran gece moduna geçiş yapacaktır. Kullanım alışkanlıklarınıza göre ayarlarınızı düzenlemenize yarar.

Elle yarına kadar açık bırak: Bu seçeneği işaretlediğiniz zaman , gece vardiyası modu ertesi gün gün doğumuna kadar açılacaktır. Günü birlik kullanım için ideal bir ayarlama sekli olabilir.

Renk sıcaklığı: Bu seçenek ile ekran renk sıcaklığını manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Ayar göstergesini sağa ve sola çekerek bu ayarları önizleyebilir ve buna göre dilediğiniz gibi ekranı ayarlayabilirsiniz.

 

İlk güncellemede gün doğumu ve gün batımı gibi birçok ayarlar sunulmuştu fakat son güncellemede karar kılınan ayarlama seçenekleri bu şekildedir. Bize göre ideal kullanım “Elle yarına kadar açık bırak” seçeneğidir. Telefonu gece kullanımında bu moda çekerek diğer gün normal ayarlarda kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellik hakkında soru ve sorunlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan