iPhone Gizli Numara Nasıl Engellenir

iPhone Gizli Numara Nasıl Engellenir


iPhone telefon kullanıcıları için “Gizli numara nasıl engellenir ?” konusuna değineceğiz. iPhone’da gizli numara ile arandığınız zaman “Arayan Numara Yok” ekranı ile karşılaşırsınız. Bu tarz bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları engellemek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. iPhone 4,4s,5,5s,6 ve 6s model telefonlarda aynı işlemi yapabilirsiniz. iPhone’da belirli numaraları engelleme işlemini nasıl yapacağınızı daha önce sitemizde anlatmıştık. Sayfamızda arama yaparak ilgili konulara ulaşabilirsiniz. Gizli numara engelleme işlemi telefonumuzda bulunan bir özellik değildir. Operatorlere göre farklılık göstermektedir. Türkcell, Avea ve Vodafone numara engelleme yöntemlerine aşağıdaki gibidir.

iPhone numara engelleme

Türkcell operatörlerde numara engellemek için yapmanız gereken işlem oldukça basit.

Gizli numara engellemek için ; #253# tuşlarına basmanız yeterlidir.

Servisi iptal etmek için tekrar #253# tuşladığınız zaman servis iptal edilmiş olur.

Gizli Numaradan Arama Kısıtlama servisi ayarını yaptıktan sonra gelen aramalar, telefonunuz çalmadan otomatik olarak reddedilir.Gizli numaradan sizi arayanlar “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz.” anonsunu duyarlar. Bu servis, eski tip sabit telefon santrallerinden (analog santrallerden) ve yurt dışından numara bilgisi gönderilmeden oluşturulan çağrıları engellemez.

Servisi aktive etmeniz durumunda gizli numaralardan gelen aramalar size yönlendirilmeyecektir. Gizli numara ile arayan kişiye, sizin gizli numaralardan çağrı kabul etmediğiniz bilgisi verilecektir

Aveada gizli numara engellemek için ; *253# tuşlayarak arama tuşuna basmanız yeterli.

Servisi iptal etmek için tekrar *253# tuşlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden servisi kullanmak için tıklayın. Ayrıca gizli numara engelle aktivasyon işlemlerinizi *100# İşlemler menüsünden yapabilirsiniz.

Vodafone’da gizli numaralı çağrıları almamak için Online Self Servis, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Vodafone’da  gizli çağrıları engellemek için: GIZLI AC yazıp 7046‘ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046 yı arayabilirsiniz

Gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek için: GIZLI KAPAT yazıp 7046‘ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046’yı arayabilirsiniz

Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisini aktif hale getirmiş olsanız bile; analog santrallarden, PBX’lerden ve yurtdışından numarasız olarak gelecek çağrılar engellenememektedir. Roaming’te “Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisi aktif ise gizlenmiş çağrılar (analog, PBX ve yurtdışı çağrıları hariç) engellenir.

 

Kullanmış olduğunuz operatör’e göre yukarıda işlemleri yaptıktan sonra gizli numaraları tamamen engellemiş olursunuz. Yazının başında belirttiğimiz gibi işlem Gsm operatörleri tarafından sunulmaktadır. iPhone ve Android telefonlarda işlemi yapabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan