iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Çözümü

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Çözümü


iPhone , telefonlarda kronik bir sorun olan ve neredeyse tüm modellerinde karşılaşılan “Dokunmatik ekran çalışmama” sorunu için bir anlatım yayınlayacağız. Burada anlatacağımız dokunmatik ekran çalışmama sorunu donanımsal bir arıza değildir. Anlık olarak dokunmatik ekranın cevap vermemesi ile ortaya çıkmaktadır ve yazılımsal olarak sorun çözülmektedir.

Telefon dokunmatiği çalışmadığı zaman ekran koruyucunuzu açamadığınız ve şifrenizi giremediğiniz için telefona hiçbir müdahale şansınız kalmıyor. Diğer akıllı telefonlarda batarya çıkarıp takarak telefonunuzu resetleyebilirsiniz fakat iphone telefonlarda böyle bir şansımız malesef yoktur. Bu durumda yapmamız gereken tek işlem telefonu resetlemektir. Telefonu resetledikten sonra eğer donanımsal bir arıza yoksa, dokunmatiğiniz çalışmaya devam edecektir. Bu anlık dokunmatik arızaları genel bir arıza olduğu için telaş yapmanıza veya cihazınızı servise götürmenize gerek yoktur.

iPhone nasıl resetlenir ?

Dokunmatik çalışmadığında telefonununuzu yeniden başlatmak için “Ses kısma + Home + Power” tuşlarına aynı anda basınız. Telefonunuzun ekranı kapanana kadar tuşlara basılı tutmaya devam edin.

Ekran kapandıktan sonra cihazınız yeniden başlayacaktır. “Ses kısma + Home ” kısayol tuşları ile ekran kapatma menüsünü’de getirebilirsiniz fakat ekranı kaydıramadığınız için işlem başarısız olacaktır. Bu işlemden sonra çalışmadıysa aşağıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

  1. Aygıtınızda kılıf veya ekran koruyucusu varsa bunu çıkarmayı deneyin.
  2. Ekranı yumuşak, hafif ıslatılmış, tüy bırakmayan bir bezle temizleyin.
  3. Aygıtınızın fişini prizden çıkarın.
  4. Telefonunuzu yeniden başlatın.

 

iPhone 6 ve sonrası modeller için dokunmatik duyarlılık ayarlarını yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Ayarlar / Genel / Erişebilirlik / 3D Touch ayarlarına girerek duyarlılık ayarlarını yapılandırabilirsiniz. iphone resetleme tuş kombinasyonu.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan