IP Adresi Nasıl Değiştirilir

IP Adresi Nasıl Değiştirilir


Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde ip adresi değiştirmek için aşağıdaki resimli anlatımı uygulayabilirsiniz. İp adresi ( İnternet Protocol Address )  internet bağlantısı bulunan cihazların veri alışverişi yapabilmek için kullandıkları bir adrestir. Ağa bağlı olan her cihaza servis sağlayıcı tarafından bir ip adresi verilir ve cihazlar birbiriyle iletişimi bu adres üzerinden yapar.

İnternet bağlantınızı kurmanızı sağlayan ve servis sağlayıcınız tarafından size sağlanan ip adresi “Dış ip” Ağınızda bulunan cihazlarınıza vermiş olduğunuz ip adreside “iç ip” olarak sınıflandırılabilir. Aşağıdaki işlemleri yaparak iç ip adresimizi değiştirebiliriz. Dış ip adres değişiklikleri için ( eğer statik ip talebiniz yoksa) modemi kapatıp açmanız yeterli olacaktır. Dış ip adresini öğrenmek için daha önceki yazılarımıza gözatabilirsiniz.

İp adresi nasıl değiştirilir ?

Denetim MasasıAğ ve InternetAğ ve Paylaşım Merkezi menüsüne giriş yapın.

Mevcut bağlantınıza tıklayıp / Özellikler / internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPV4) seçeneğine tıklayın.

Açılan ekranda “Aşağıdaki ip adresini kullan” seçeneğini işaretledikten sonra yeni ip adresinizi girebilirsiniz.

Bilgileri girdikten sonra Tamam seçeneğine basarak ip adresi değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz. İp adresinizin değiştiğini teyit etmek için aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

İp adresi nasıl öğrenilir ?

Başlat/ Çalıştır‘a girerek cmd yazıyoruz.

Komut satırına ipconfig yazarak Enter’a basın

IPv4 seçeneği karşısında yazan bilgiler ip adresinizi göstermektedir. Yukarıdaki işlemi tüm Windows işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Diğer işletim sistemleri için sitemizde arama yapabilirsiniz. İşlem hakkında yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan