İntihal/Plagiarism Nedir?

İntihal/Plagiarism Nedir?


İntihal veya Plagiarism bir kişinin düşüncelerini, keşiflerini, eserlerini kaynak göstermeden alıntılama olarak geçer ve bir informasyon hırsızlığı olarak kabul edilir. Bilimsel niteliği olan informasyon aşırma, ya da bilimsel hırsızlık devamlı olarak takip edilen ve fark edildiğinde mühim yaptırımları olan bir durumdur. Hazırlanan tezlerde fark edilen bir bilimsel hırsızlık sonucunda, teziniz iptal edilebilir ya da bilimsel nitelikli kariyeriniz sonlanabilir. Günümüzde intihal webin yaygınlaşması ve bilgiye kolay ve süratli şekilde ulaşılabilmesi sebebiyle kolayca fark edilir ve bununla ilgili önlemler alınabilir.

Plagiarism Iyi mi Yapılır?

Plagiarism iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Bilinçsiz şekilde de intihal yapmak mümkündür. Bilinçsiz şekilde karşımıza çıkan intihal, alıntı içerik için yanlış kaynak gösterme şeklinde ortaya çıkar. İçeriğin ilk kaynağını kullanmak, intihalin önüne geçmek açısından önemlidir. Alıntı meydana getirilen içerik için doğru kaynak göstermek gerekir. Doğru deposu bulmak ise pek fazlaca talebe için zor bir durum olabilmektedir. Şu sebeple bilimsel nitelikli programlar, araştırma şekilleri ve makale hazırlama mevzusunda detaylı informasyon sağlamaktan uzaktır. Kafi informasyon edinemeyen talebe ise bilinçsiz olarak intihal yapmış olabilmektedir.

Bilgili şekilde intihal yapmak ise, hiçbir kaynak göstermeden bir kişinin düşüncelerini olduğu benzer biçimde yazıda geçirmek ile olur. Bir bilimsel içerikte devamlı aynı kişiden anlatmak, yeni düşünceler eklemeden o kişinin düşüncelerini aynı şekilde yine etmek de bir intihal olarak kabul edilir.  Bu durumdan kaçınmak için ise, summary veya paraphrase yapmak gerekir. Kısaca mevzuyu değişik kelimeler ve cümle şekli kullanarak açıklamak ve bu mevzuyu ele alan kişiye atıfta bulunmak gerekir. “ Watson’a bakılırsa, klasik koşullanma kuramında koşullu uyaran, koşulsuz tepki ve koşullu tepki bulunur.” Bu örnekte görüldüğü benzer biçimde, hem kuram sahibine atıfta bulunulmuş hem de açıklanmak istenen konu kuram sahibinin kelimeleri ile değil yazan kişinin kelimeleri ile ifade edilmiştir.

İntihal Iyi mi Önlenir?

İnternetin yaygınlaşması ile her tür bilgiye ulaşmak daha da kolaylaşmıştır. Bu sayede intihali saptamak kolaylaşmıştır. Belirli programlar ile intihal çabucak tespit edilir. Bu programlardan en sık kullanılanı Turnitin olarak karşımıza çıkar. Bu programda, fazlaca geniş bir veri tabanı mevcuttur. Her bilimsel alanda meydana getirilen tüm emekler bu veri tabanına kayıtlıdır ve bu sayede, bu programa yüklenen bir bilimsel içerikte intihalin varlığı kolayca bulunur. Turnitin, yüklenen içerikte hangi bölümlerin alıntılandığını işaretleyerek sonucu rapor şeklinde verir. Burada bulunan alıntılar, bilimsel içeriğin kaynaklar kısmında belirtilmemiş ise intihal olarak kabul edilir ve bu yazı ile ilgili Plagiarism den kaynaklı yaptırım uygulanır.

Bu programın kullanılması fazlaca önemlidir. Şu sebeple Plagiarism uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkmış bir emeğin ele geçirilmesi ve çabasızca kullanılmasıdır. Bilgiye ve bilginin kaynağına kolayca ulaşabilen bu programlar yardımıyla, bilginin emek harcanmadan ele geçirilmesinin önüne geçilmektedir.

 

The post İntihal/Plagiarism Nedir? appeared first on hangisi en iyi?.

Yorum Yap
0 Yorum yapan