internet’ten Alışveriş Yapılır mı ?

internet’ten Alışveriş Yapılır mı ?


Ülkemizde Online alışveriş kullanımı Avrupa’daki rakamlara oranla düşük görünse’de oldukça büyük bir atış göstermekte. Türk milleti olarak kredi kartımızı , mağazada alışveriş yaparken bile sakınırken internette nasıl kullanıyoruz veya kullanıyor muyuz ? Sanal alışveriş oranları hergeçen gün artarken, kullanıcıların merak ettiği bu soru hiç değişmiyor; İnternet’ten alışveriş yapılır mı ? 

İnternet’te kredi kartı kullanmak güvenilirdir demek ne kadar yanlışsa güvenilir değildir demek’te bir o kadar yanlıştır. Aslında önemli olan dikkat edilmesi gereken konuları bilmektir. Birçok alışveriş sitesi alışverişin güvenle sağlanması için gerekli güvenlik önlemlerini almaktadır. Elektronik ticaret sistemlerinde yüzde yüz güvenlik var diyemeyiz fakat bu tarz açıklar ortaya çıktığı zaman en kısa sürede gerekli önemler alınmaktadır. Burada kullanıcıların dikkat etmesi gerekenlerden biride kullanıcıların elektronik alışveriş sırasında, kredi kartı bilgilerini site haricinde herhangi bir alana yazmamaları ve kart bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızdır.

Aşağıdaki maddeler bilmediğiniz , popüler olmayan alışveriş siteleri için listelenmiştir. Ülkemizde ciddi bir müşteri potansiyeline sahip olan E-ticaret siteleri vardır. Bu sitelerde kredi kartı güvenliğinden ziyade ürünle alakalı şüphelerinizi giderdiğiniz taktirde alışverişinizi güvenle yapabilirsiniz.

1. Kredi kartı CCV numaranızı kimseyle paylaşmamaya dikkat edin. Sitelere bu bilgiyi yazarken mümkünse sana klavye kullanmanızı öneririz.

2. Ödeme ekranındayken SSL yani güvenli protokol ağına girdiğinizden emin olun. Biraz daha açıklayıcı anlatmak gerekirse ödeme ekranında iken web sayfasının başında https:// güvenli ağ simgesini görmeniz gerekmektedir. Https protokolüne tıklayarak şifreleme yöntemlerini görebilirsiniz.

3.  Ödeme yaptıktan sonra Trade security ekranına yönlendirildiğinizden emin olun. Ödemenin onaylanması için banka sayfasına yönlendirildikten sonra sitenin alan adına dikkat etmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz bağlantı bankanızın alan adına ait olması gerekiyor.

4.  Alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesi hakkında Google’da ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarından yola çıkaran sitenin güvenilirliği konusunda ufak’ta olsa bilgi sahibi olabilirsiniz. Site hakkında hiçbir bilgiye ulaşamıyorsanız uzak durmakta fayda var 🙂

5. Hiçbir alışveriş sitesi kredi kartı şifrenizi veya alışveriş alanı haricinde kart bilgilerinizi talep edemez. Bu gibi durumlarda dikkatli davranmanız gerekmektedir.

6. Alışveriş yapacağınız sitenin ürün geri alım , iade , servis gibi hizmetlerini dikkatlice kontrol ediniz. Aldığınız ürünle ilgili yaşayabileceğiniz sorunları düşünerek bu yönde hangi haklara sahip olduğunuzu, ürünü almadan önce bilmeniz faydalı olacaktır.

7. Sitenin sosyal medya hesaplarının kontrol ederek güncel paylaşımlar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu sitenin devamlılığı hakkında size bilgi verebilir.

8. Ürün fiyat ve özelliklerini çok detaylı bir şekilde inceleyin. İnternetten alışveriş yaparken resimler bazen sizi aldatabilir. Ürünü farklı sitelerde’de araştırarak net bilgi sahibi olun.

9. Alışveriş siteleri “mesafeli satış sözleşmesi” ve “ön bilgilendirme formu” sunmak zorundalar. Eğer siteler bu sözleşmeleri sunmuyorsa veya sözleşmelerde size aykırı gelen bir madde varsa bu siteden alışveriş yapmayınız.

10. Alışveriş siteleri Tüzel kişiyse ticari ünvanlarını, gerçek kişilerse ad, soyadları, telefon, adres ve e-posta gibi iletişim bilgilerini tüketicilerle paylaşmak zorundalar.Alışveriş yapacağınız sitede bu bilgilerin olmasına dikkat edin.

11. Ürününüzün ödemesini yaptıktan sonra ödeme ile ilgili ekran görüntülerini almanız veya bilgilendirme maillerini saklamanız sizin için faydalı olacaktır. Ürünün ödemesini yaptığınız ve ödediğiniz ücreti görmek adına elinizde kanıt olması önemlidir.

12. Son olarak bütün alışverişlerde olduğu gibi fiş , fatura gibi belgelerimizi saklamamız gerekmektedir. Servis hizmeti almamız gereken ürünler için önemlidir.

Yukardaki maddelere dikkat ettiğiniz sürece internette alışveriş yapmak güvenlidir diyebiliriz. Çok fazla riske girmek istemiyorum diyorsanız, ülkemizde uzun zamandır hizmet veren ünlü birçok alışveriş sitesi var bunları kullanmanızı öneririz. İnternet alışverişinde yıllardır söylenen bir söz vardır. ” İlerde mağazalar sadece gezme geri olacak , alışverişler sadece internetten yapılacak” gün geçtikçe bu söze daha çok yaklaşıyoruz. Konu hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan