“İnternetim Çok Yavaş” Sorunu Çözümleri

“İnternetim Çok Yavaş” Sorunu Çözümleri


Günümüzde internet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan biri de “İnternet yavaşlık” sorunudur. İnternetim çok yavaş nası hızlandırırım? şeklinde birçok sorular almaktayız. Yavaşlık sorununun birden çok nedeni olabilir. Kullandığınız servis sağlayıcıları (TTNET , Superonline), modem, bilgisayar , altyapı gibi birçok seebepten internetinizde yavaşlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kullandığınız İnternet bağlantısı, bağlantı hızınızın belirlenmesinde en önemli etkendir. İnternet’e evden bağlanmak için en sık kullanılan üç yol çevirmeli bağlantı, DSL ve kablodur. Seçim yapmanız gerekirse, kablo genellikle en hızlısı olmakla birlikte hem DSL hem de kablo çevirmeli bağlantıdan daha hızlıdır. Mobil bağlantılarda çekim gücünüze bağlı olarak bağlantı hızında farklılıklar olabilir. Büyük ağlarda FiOS (Fiber Optik Hizmet) kullanılır.

Casus yazılımlar ve virüsler internet bağlantınızı yavaşlatan en önemli sebeplerden biridir. Casus yazılımlar, tarayıcınızla çakışarak ve İnternet bağlantınızı arka planda kullanarak , veri alışveriş hızınızı düşürmektedir.

En çok karşılaşılan hata ve çözümleri sizlerle paylaşacağız. Yavaş internet bağlantısı için aşağıdaki aşamaları deneyebilirsiniz.

Virüs kontrol

Telefon veya bilgisayarlarınızda virüs şüphesi varsa AdwCleaner veya Malwarebytes tarzı programlar ile cihazınızı taramayı deneyin. Yazılımları bilgisayar ve telefonlarınızda kullanabilirsiniz.

Windows bilgisayarlarda Görev yöneticisine giriş yapıp “Ağ iletişimi” menüsünden anlık olarak kullandığınız verileri takip edebilirsiniz. Bu sayede bağlantınızı kullanan programı tespit edebilirsiniz.

Windows sistemlerde , Başlat-> Çalıştır -> Gpedit.msc -> Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonu -> Ağ -> Qas Paket -> Ayarlanabilen Bant Genişliği seçeneğini aktif hala getirerek %20 hızınızı arttırabilirsiniz.

 

Cihaz kontrol

İnternete bağlandığınız Bilgisayar, telefon vb. gibi cihazlarınızı kontrol edin. Farklı bir cihazla internet bağlantısı kurarak internet hızınızı test edin.

 

Farklı tarayıcıları deneyin

Tarayıcınızdan kaynaklı olarak internet hızınız düşebilir.

Chrome , Opera ve Firefox tarayıcıları cihazlarınıza yükleyerek test edebilirsiniz. Opera tarayıcılar internet hızını arttırma konusunda oldukça başarılıdır.

Wifi Sinyalini kontrol edin

Kablosuz ağlarda hız sorununu çözmek için sinyalinizi en iyi hale getirmeye çalışın. Kablosuz dağıtıcılarınızı merkezi alanlara koyarak sinyalinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Servis sağlayıcınızı arayın

Yukardaki işlemleri yapmanıza rağmen hız testleriniz hala çok düşükse, hizmet aldığınız servis sağlayıcınızı arayın. Genellikle servis sağlayıcıları yukarıda bahsettiğimiz temel sorunları kontrol etmektedir. Eğer altyapı kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız bunu tespit edebilirler.

 

Modem – Router arızaları

Bütün işlemleri yapmanıza rağmen hala bağlantınız yavaşsa modeminiz arızalı olabilir. Modem ayarlarınızdaki hatalar ve arızalar internet bağlantınızı etkileyen temel arızlardan biridir. Yavaşlık sorunlarında “modem arızası” tespit etmek oldukça zordur.

Modem’iniz kablosuz ise kablosuz bağlantıyı devre dışı bırakıp, kablolu bir cihaz ile internete bağlanıp hız testi yaparak test edebilirsiniz. Tek cihaz bağlı olmasına rağmen sorun devam ediyorsa modem değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.

İnternet sorunlarını yazılımsal ve donanımsal olarak yukardaki aşamaları takip ederek kontrol edebilirsiniz.

Anketimize katılmanızı rica ederiz. Sizce en hızlı servis sağlayıcı hangisi ?

Yorum Yap
0 Yorum yapan