İnternet ve Firewall Ayarları Nasıl Sıfırlanır

İnternet ve Firewall Ayarları Nasıl Sıfırlanır


İnternet ayarları ve Firewall ( Güvenlik duvarı ) ayarlarınızı sıfırlamak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Bu ayarları windows arayüzü üzerinde yapabilirsiniz tabi fakat arayüzde ayarları yaparken işlem biraz karışık gelebilir ve yanlış ayarlar yapabilirsiniz. Bu durumda en kolay ve pratik yöntem olan komut satırını kullanabilirsiniz.

CMD’yi yönetici olarak çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutları sırasıyla cmd üzerinde girebilirsiniz. Bu komutlardan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecektir. Komut satırını yönetici olarak çalıştırmak için arama bölümüne CMD yazıp arama yapın. Çıkan sonuça sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır’a tıklayabilirsiniz.

  • netsh winsock reset all – Tüm ip ayarlarınızı sıfırlar.
  • netsh int ip reset a.txt – IP sıfırlama komutu işlendiğinde netsh tarafından oluşturulan günlük dosyasının bir örneği aşağıdadır. Asıl günlük dosyası, bilgisayarın yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir. TCP/IP kayıt defteri anahtarları özgün yapılandırmadan sonra değiştirilmiş değil, günlük dosyasına kaydedilecek bir işlem olabilir.
  • netsh advfirewall reset – Güvenlik ayarlarını sıfırlar.
  • netsh winhttp reset proxy – Kayıtlı proxy ayarlarını sıfırlar.
  • ipconfig /flushdns – Bazen DNS sağlayıcınınızın önbellekleme problemi nedeni ile ilgili güncellemeleri alamayabilirsiniz bu da gerekli doğru IP’yi almanızı engeller. Alan adınıza ulaşmayı denediğinizde, Önbellekte var olan IP adresi kullanılacak böylece DNS’deki kayıt dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle önbelleğe alınmış DNS kaydını sonlandırmak için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin

Komutları kullanabilmek için Path dosyalarının yüklü olması gerekmektedir. Eğer komutları yazarken hata alıyorsanız  ” set path=%path%;c:windows;c:windowssystem32” komutunu kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Flushdns netsh int netsh winsock 2016-08-18

Yorum Yap
0 Yorum yapan