İnternet Nasıl Bulundu İnternet Tarihi

İnternet Nasıl Bulundu İnternet Tarihi


İnternet, Dünya üzerinde bilgisayar ağlarını birbirine bağlayan elektronik iletişim ağına verilen isimdir. Günümüzde hayatımızın her alanında işlerimizi kolaylaştıran ve hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan internetin geçmişi, gelişimi çokta kısa bir süreye dayanıyor. Bugün internet nasıl bulundu ? İnternet gelişimi aşamaları gibi birçok konuda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İnternet keşfinin temelleri Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından 1960 yılında atıldı. 1960 yıllarında Leonard Kleinrock internetin temellerini paket anahtar teorisi ile geliştirdi. İlk internet mesajı o yıllarda ARPANET üzerinden, UCLA’da bulunan internet bağlantısı kurulu Stanford Üniversitesi’ne gönderilerek internetin ilk temelleri atılmaya başlanmıştı. Bu günümüzde son halini alan internet devriminin bir başlangıcıydı. 1966 yılında dört üniversitede bulunan , ARPANET adı verilen bir küresel ağ oluşturuldu.  Bu Sisteme bir çok bilgisayarın bağlanması ile 1972’de NCP protokolü ile başarı sağlandı ve bu yıllarda tarihin ilk E-Mail’i gönderildi. “@” sembolü kullanıcı adı ve adresi ayırmak için Ray Tomlinson tarafından seçildi. 1980 yıllarında ABD savunma bakanlığı kendi ağını kurdu. Bob Kahn tarafından TCP/IP mimarisi şekillendirilerek , çok sayıda bilgisayar arasında dosya transferi, e-posta, uzaktan bağlantı gibi olanaklar ortaya çıktı.

1986 yıllarında 56 Kbps hızında internet bağlantısı omurgası oluşturulmuş ve araştırma amaçlı kullanımı desteklenmiştir. E-mail , Ftp , Telnet komutları stardart halini aşmaya başlamış ve internetin daha sağlam temeller üzerinde şekillenmesi bu yıllarda başlamıştır.

1989 yılında internet dünyasının bugünkü kullanımını almasını sağlayan en önemli gelişme yaşanmıştır. Tim Berners tarafından cern adında yeni bir protokol önerildi. Bu protokol www adında hipertextlere dayalı bir protokoldür. World Wide Web ‘in mucidi Tim Berners , CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuş olan bilgisayar profesörüdür. Web’in babası kabul edilir.

1993 yıllarında Mare Andreessen ve ekibi tarafından ilk grafik tarayıcı mosaic yazıldı. 1998 yılında Microsoft’un tarayıcıyı işletim sistemine entegre etmesiyle beraber internetin durdurulamayan yaygınlaşma hızı başladı. Bu gelişmelerden sonraki 15 yıl içinde internet kullanımı o kadar hızlı bir şekilde arttıki sohbet, alışveriş , iletişim başta olmak üzere her konuda hızlı bir adaptasyon sağlanmaya başlandı. Bu yıldan başlayan bu durdurulmaz gelişim İnternetten önce ve İnternetten sonra tabirinin başlangıcı denebilir.

Ozengen.com World Wide Web

Ülkemizde internetin yaygınlaşmaya başlama yılları olarak 1997 yılları gösterilebilir. TURNET adı verilen proje ile oluşturulan internet servis sağlayıcı şirketleri bu yıllarda artarak yaklaşık 80 sayısına ulaşmıştır. Bu yıllarda Süperonline tarafından kişisel bağlantı paketleri satılmaya başlanmıştır. Yıl sonuna kadar internet kullanım sayısı yaklaşık 250 bin olarak duyurulmuştur.

2000’li yıllara gelindiğinde Internet2 , Google , Wifi kablosuz internetin standart hale gelmesi , Napster’in kurulması , Wikipedi’nin yayın hayatına başlaması ve sonraki yıllarda Mobil veri kullanımının artması , Youtube , Facebook ve Twitter’ın kurulmasıyla beraber internet bugünkü halini almıştır.

20. Yüzyılın en büyük keşfi İnternet,  İnternetten önce ve İnternetten sonra deyimi hayatımıza yerleştirmiştir.

Serkan ÇATALTAŞ

Yorum Yap
0 Yorum yapan