Internet Explorer neden kullanılmayan bir tarayıcı

Internet Explorer neden kullanılmayan bir tarayıcı


Microsoft’un Internet Explorer web tarayıcısı, yıllar içinde kullanıcıların beğenisini kazanmak için oldukça çalıştı fakat günümüz itibariyle bunu başarabilmiş değil. Kullanıcıların birçoğu Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera gibi alternatif tarayıcıları kullanıyor. Bugünkü yazımızda internet explorer neden kullanıcılar tarafından beğenilmiyor ? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Kullanıcılar neden Internet Explorer kullanmıyor ? Explorer’ın yapamadığı şey neydi ? Yıllar önce bir devrim niteliğinde görünen bir yazılım yıllar sonra sosyal medyada birçok şakalar ve kötü yorumlara maruz kalıyor. Eskiden popüler olan web tarayıcının yıllar sonra bu kadar sevilmemesinin nedenini birkaç başlık altında topladık. İşte internet Explorer’ın kaybetmesine neden olan nedenler..

Oldukça yavaş bir web tarayıcı

Internet Explorer ile ilgili en önemli şikayetlerin başonda yavaşlık sorunu geliyor. Basit bir web sayfasını bile yüklemek için uzun süre beklemek zorunda kalmak kullanıcılara büyük sorun yaratıyordu. Yapılan testlerde IE rakip tarayıcılara göre neredeyse iki kat daha yavaş çalışıyor.

Yavaşlık sorunu, IE’ın sonunu getiren en önemli sorun olarak geliyor.

Web sayfalarını doğru bir şekilde görüntüleyemiyor

Internet Explorer‘da web sayfalarını görüntüleme konusunda birçok sorunlar vardı. Eğer eski versiyon IE kullandıysanız herhangi bir web siteye girdiğiniz zaman birbirine girmiş resimler ve simgeler görmüşsünüzdür mutlaka.Görüntüleme sorunları, tarayıcıyı kullanan herkes için yaygın bir sorundu ve birçok web geliştiricisinin saçlarını çekerek saatler harcadığı bir problemdi.

Microsoft, IE ile web standartlarına uyamadı ve gerekli güncellemeleri zamanında uygulayamadı. Chrome, Firefox gibi tarayıcılar her geçen gün yeni düzeltmeler sunarken IE’da siteler korkunç derecede kötü görüntüleniyordu.

Diğer tarayıcılara kıyasla hiçbir özellik barındırmıyor

Explorer ile kullanabileceğiniz çok çeşitli araç çubuklarını hesaba katmadığınız sürece, tarayıcı son birkaç yıl içinde özellikler açısından gerçekten çok şey sunmadı. IE6 2001’de piyasaya sürüldükten sonra Microsoft tembelleşti. Kullanıcıları çekebilecek hiçbir özellik veya kullanım artısı sunamadı..

Tercih edilen değil zorla yüklenen bir tarayıcı

Explorer için yapılan en büyük eleştirilerden biri de Microsoft tarafından Windows ile birlikte geliyor olmasıydı. Kullanıcılara seçim şansı sunmadan otomatik olarak bilgisayarlara yüklenen bir tarayıcıydı. Özellikle eski işletim sistemlerinde Explorer’ı kaldırmak ve başka tarayıcıya geçmek oldukça zor bir işlemdi.

Microsoft, bu konuda tekelleşmeye çalıştığı için oldukça fazla eleştiri alıyordu. Microsoft eleştirilere kulak asmadı fakat bu durum bile Explorer’ın bu duruma gelmesine engel olamadı.

Güvenlik sorunları

Bir tarayıcıda, kullanıcılar için en önemli konu; güvenliktir. Explorer bu konuda hiç de iyi bir üne sahip değil. Gecikmiş güncellemeler ve düzeltmeler ile virüsler neredeyse bilgisayarınızı esir alır duruma gelmişti.

Yine eski kullanıcıların hatırlayacağı üzere, Explorer üzerinden gelen virüsler yüzünden herkes mutlaka bilgisayarını defalarca yeniden kurmak zorunda kalmıştır. Explorer bu konuda da diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığı zaman, sıralamaya dahil giremeyecek derecede kötü bir güvenlik yapısına sahipti.

Internet Explorer ile duygusal olarak bir bağımız olabilir fakat hiçbir zaman kullanıcıların ilk tercih ettiği tarayıcı olamayacağı kesin. Yola Edge ile devam eden Microsoft görünen o ki Explorer’ın geçmişinden ders almamış. Bakalım ilerleyen zaman neler gösterecek…

Yorum Yap
0 Yorum yapan