“İnternet Bağlantısı Yok” Sorunu Çözümleri

“İnternet Bağlantısı Yok” Sorunu Çözümleri


İnternet Explorer, Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcılarda bağlantı problemlerinden kaynaklı olarak “İnternet bağlantısı yok“hatası alabilirsiniz. Hatada belirtildi gibi , İnternet sorun giderici’yi açarak , sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz fakat genellikle bu tarz hatalarda işe yaramamaktadır. İnternet bağlantı probleminin birçok nedeni olabilir. Tüm nedenleri ele almak ve tüm ihtimalleri denemek oldukça zor olduğundan , en sık karşılaşılan sorunlar ve çözümlerini sıralayacağız.

  • Modeminizin açık olduğundan Kablolu veya Kablosuz bağlantınızın doğru olarak aypıldığından emin olun. Kablolu bağlantılarda “Ethernet” kablonuzun takılı olduğundan ve sağlam olduğundan emin olun. Mümkünse farklı kablo ile bağlantı yaparak test edin.
  • Modeminizi sorununu anlamanın en kolay yolu ışıkları kontrol etmektir. DSL; İnternet sağlayıcınız ile modem arasında veri alışverişinin olduğunu gösterir. Bu ışık yanmıyorsa Modem ile telefon hattınız arasındaki bağlantı kablosu düzgün takılmamış veya arızalı olabilir. Splitter denilen, telefon hattı ile internet hattını birbirinden ayıran, küçük kutu şeklindeki aygıtı kullanıyorsanız bu aygıt bozuk olabilir. Gerekirse bu aygıtı çıkarın ve modeminizi direkt olarak telefon hattına bağlayın. İNTERNET ve ADSL;  5 saniyeden uzun süre sönük kaldığı zaman insanı çileden çıkaran ışıktır. Modeminizde internetin hazır halde bulunduğunu ve modeme bağlanarak internete girebileceğiniz anlamına gelir. Bu ışık yanmıyorsa: Modeminizin kurulumu sırasında kullanıcı adınızı veya şifrenizi düzgün girmemiş olabilirsiniz. İnternet sağlayıcınızdan, bölge santralinden kaynaklanan bir arıza nedeniyle hattınızda internet olmayabilir ya da evinize internet bağlatıp hemen eve gelip modemi açtıysanız, hattınızda internet henüz aktifleşmemiş olabilir.
  • Dns adresinizi değiştirerek bağlantı kurmayı deneyiniz. Öncelikle 8.8.8.8 – 8.8.4.4 adresini yazarak bağlantınızı kontrol edin. Eğer hala sorun devam ediyorsa ipconfig /flushdns komutunu kullanın ve bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar deneyin.
  • Başlat’a tıklayın ve Internet Explorer’ı açın. Araçlar düğmesini ve ardından Internet Seçenekleri’ni tıklatın. Bağlantılar sekmesini ve ardından Yerel Ağ Ayarları’nı tıklatın. Proxy sunucu alanındaki tik işaretliyse kaldırın ve tekrar deneyin.

Temel olarak yapılması gerekenler bunlar. Bunlar haricinde Ethernet kartı , modem , kablo ve yazılım kaynaklı birçok sebep olabilir. Bu aşamada sorunu gideremediğiniz taktirde, ekran görüntüsü atarsanız tekrar yardımcı olabiliriz.

chrome internet bağlantısı explorer internet bağlantısı internet yok hata 2016-04-18

Yorum Yap
0 Yorum yapan