Intel Active Management Nasıl Kullanılır

Intel Active Management Nasıl Kullanılır


Active Management Teknolojisi, Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT), BT’nin ya da yönetilen hizmet sağlayıcıların ağ bağlantılı bilgi işlem varlıklarını daha iyi keşfetmesine, onarmasına ve korumasına olanak tanır. Intel AMT, BT’nin ya da yönetilen hizmet sağlayıcıların yönetim tutarlılığı için farklı platformlarda aynı altyapıları ve araçları kullanarak, yalnızca bilgisayar varlıklarını değil, aynı zamanda giriş düzeyinde sunucularını da yönetmelerine ve onarmalarına olanak tanır. Gömülü sistem geliştiriciler için bu, cihazların uzaktan teşhis edilip onarılabileceği ve böylece BT destek masraflarının azaltılabileceği anlamına gelir.

İntel AMT teknolojisi ile maliyetlerinizi ciddi anlamda düşürebilir ve ağınızdaki cihSazları daha kapsamlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Amt teknolojisi ile neler yapılabilir ? Başlıca;

Uzaktan bilgisayarı kapatıp açmak
Uzaktan yazılım yüklemeleri
Uzak erişim donanım bilgisi donanım testleri
Seri-over-LAN konsol yönlendirme bağlantısı
Hata uyarıları ve bilgilendirmeler
Ağ yöneticisi ve vPro PC arasında güvenli TLS tüneli sağlamak.

Sistemin nasıl kullanıldığını resimli olarak paylaşmaya çalışacağız. Resimli anlatım HP Compaq Pro 6300 Microtower PC ile yapılmıştır. Sistemin genel çalıştırılma mantığı diğer modellerde de aynıdır. Bu resimli anlatım ile temel bilgileri edinebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır ?

Active Management Sürücülerinizi bilgisayarınızın modeline göre ilgili sayfalardan indirerek bilgisayarınıza yükleyiniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız açılırken CTRL – P kısayol tuşlarını kullanarak yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. İntel ME Password ekranı varsayılan şifre : admin olarak giriş yapabilirsiniz.

Açılan ekranda yeniden şifre belirlenmeniz istenecektir. Kendinize bir şifre belirleyebilirsiniz.

Intel AMT Configuration / Manageability Feature Selection seçeneğini Enable duruma getiriyoruz.

Active Network Access seçeneğine giriş yaparak network bağlantılarını aktif hale getiriyoruz.

Son olarak Network Setup seçeneğine girerek ağ bağlantı ayarlarınızı ip bloğunuza göre düzenleyebilirsiniz.

Yapılacak işlemler bu şekildedir. Uzak bağlantı kurmak için telnet komutunu kullanabilir ve AMT power kontrol vb. kontrol yazılımlarını kullanabilirsiniz. AMT hakkında sorularınızı yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Not: Intel vPro teknolojisi, Intel Active Management Technology (Intel AMT) ve Intel Virtualization Technology (Intel VT) gibi çeşitli özellikleri içeren bir teknoloji platformudur. Intel AMT özellikleri, Intel yonga kümesi kullanılan belirli aygıtlarda yerleşik olarak bulunur. Intel AMT temelde kurumsal müşterilere yöneliktir. Intel AMT, gelişmiş istemci platformu yönetimine olanak verir. Bu teknoloji, BT departmanlarının bilgisayarları bir uzak konsoldan yönetebilmelerini sağlar.

AMT nedir ? Nasıl kullanılır Ozengen.com 13.11

Yorum Yap
0 Yorum yapan