instagram Virüsleri Nasıl Temizlenir

instagram Virüsleri Nasıl Temizlenir


Bütün sosyal medya platformlarında olduğu gibi instagram’da birçok virüsler ortaya çıkmaya başladı. Bugün instagram virüslerini nasıl temizleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız. Kullanımının artmasıyla birlikte firmaların büyük ilgisini çeken instagram’da reklam oldukça önemli bir hale geldi. Kullanıcıların da takipçi arttırma yöntemlerine ilgi göstermesi, bilgisayar korsanlarının hayli dikkatini çekmiş durumda. Özellikle takipçi sayısını arttırmak isteyen kullanıcılar için birçok tuzak linkler oluşturulmaktadır.

Bu virüsler kullanıcıların dikkatini çekmek için her zaman farklı taktikler ve dikkat çekici taglar ile sunulmaktadır.

Takipçi sayınızı arttırın.
Profilinize kimler baktı öğrenin.
İnstagram şifre kırma uygulamaları.
Ünlüler hakkında flaş haberler.

Gibi birçok farklı isimle duyurularak kullanıcıların dikkatin çekmeye çalışıyorlar. Virüslerin hepsi aynı mantıkla çalışmaktadır. Bir süre kullanıldıktan sonra deşifre olan tagları değiştirerek daha fazla kişiyi ağlarına düşürmeye çalışıyorlar. Hesabınızın güvenliğini korumak için yapmanız gereken en önemli şey, kaynağını bilmediğiniz linklere kesinlikle tıklamamanız. Bu linkler’e tıklamanız sonucunda hesabınızda zararlı uygulamalara izin verirsiniz. Bu tarz uygulamalar sizden almış oldukları yetkiler ile hesabınızda diledikleri işlemleri yapabilirler. Birkaç örnek verelim;

Adınıza özel mesaj atma.
Paylaşımda bulunma.
Sizden habersiz takipler yapma.

Buna benzer hesabınızda birçok etkinlikte bulunabilirler.Yapmamız gereken bu uygulamaların izinlerini kontrol etmek ve uygulamaların hesabımızdaki yetkilerini kontrol etmek.

İnstagram virüslerini temizlemek için aşağıdaki yolları takip edebilirsiniz.

İnstagram Virüs Nasıl Temizlenir ?

İnstagram.com üzerinden veya telefonunuzdan instagram’a giriş yapın.

Hesabınızı açtıktan sonra “Profili Düzenle” seçeneğine giriş yapın.

Solda bulunan seçeneklerden “Uygulamaları Yönet” seçeneğine tıklayarak uygulama ayarlarına giriş yapın.

İzinli uygulamalar kısmında bulunan uygulamaları dikkatlice kontrol ediniz.

Aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi yetki verdiğiniz uygulamaların neler yapabileceğini kontrol edebilirsiniz. Burada kaynağını bilmediğiniz uygulamalar’a  “Erişimi iptal et” seçeneğini kullanarak kaldırabilirsiniz.  Bu şekilde sizin adınıza paylaşım yapma , yorum yapma, takip ve bilgilerinize erişme gibi bütün yetkileri iptal edebilirsiniz.

Yapacağımız işlemler bu kadar.  Tekrar virüs bulaştırmamak için yazının başında belirttiğimiz gibi yüklediğiniz uygulamalara dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdilik instagram virüslerini bu şekilde temizleyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda virüslerin güncellenmesi ve taktik değiştirmesi durumunda yazımız güncellenecektir. İnstagram hesap güvenliğiniz için şifre kombinasyonlarınızda büyük harf / küçük harf ve karakter kombinasyonunu mutlaka deneyin. İnstagram hakkında diğer sorularınız için sitemizde arama yapabilir veya yorum atabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan