İnstagram Profilime Kimler Bakmış

İnstagram Profilime Kimler Bakmış


İnstagram profilime kimler bakmış” “İnstagram resimlerime kimler bakmış” “instagram hesabıma bakanları görme” Bu tabirlere hiç yabancı değilsiniz. Sosyal medya’da gezinirken, çok sık gördüğünüz mesajlar olduğuna eminim. Peki bu işlem nasıl yapılıyor ? Gerçekten böyle uygulamalar var mı ? bu konuda kafanızdaki bütün soru işaretlerini gidermek istiyoruz.

Özellikle sosyal medya uygulamalarında, kullanıcıların dikkatini çekmenin en kolay yolu bu tarz bildirimler göndermektir. İnsanların dikkatini çeken bu uyarılar ve özellikler, bu konuda bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından direk olarak tıklanmakta ve bütün uygulama izinleri gözü kapalı olarak verilmektedir. Peki sırf bu merakımızı gidermek için yaptığımız işlemler nasıl bir sonuç doğuruyor ? Hesabımızı nasıl riske atıyoruz ?

Eskiden Facebook, Twitter , instagram vb. uygulamalarda bazı açıklardan faydalanılarak bu tarz işlemler yapılabiliyordu. Fakat şuanda bu işlemler için herhangi bir açık yoktur ve bu bilgiler kullanıcılar tarafından kesinlikle öğrenilmemektedir. Bu vaatte bulunan yazılımlar veya uygulamalar sizi bu tuzağa düşürerek hesabınızı tehlikeye sokmaktadır. Nasıl bir tehlike ? Şifre çalınma, izinsiz gönderiler, izinsiz mesaj gönderme,habersiz gönderilerin beğenisi, habersiz takip vb. gibi birçok işlemi yapmaları için farkında olmadan bu yazılımlara izin veriyorsunuz.

Korsanlar buna benzer zararlı uygulamaları piyasaya sürerek binlerce hesabı , kullanıcıların bilgisi ve izni olmadan yönetebilir hale geliyorlar. Bu konuda internette büyük bir piyasa var. Özellikle takipçi ve beğeni satışları , bu gibi zararlı uygulamaların yardımı ile yapılmaktadır. Korsanlar ellerindeki hesapları dilediği gibi takip ettirebildiği için satışlarını bu hesaplar üzerinden yapmaktadır. Eğer sizde farklında olmadan bazı hesapları takip etmeye, yorum yapmaya , beğeniler yapmaya başladıysanız malesef sizin de bu tuzağa düşmüş olabilirsiniz.

Bu durumdan kurtulmak oldukça kolaydır. Yüklemiş olduğunuz bu uygulamaların hesabınıza erişim izinlerini kapatarak, kurtulabilirsiniz. Hesap güvenliğiniz için izinli uygulamalar‘a düzenli olarak gözatmanızda fayda var. Aşağıdaki adımları takip ederek kontrollerinizi yapabilirsiniz.

#İnstagram izinli uygulamalar: https://www.instagram.com/accounts/manage_access/

Adresine girerek “izinli uygulamalar” seçeneğine giriş yapıyoruz.

Uygulamalar satırının başlığında uygulama isimlerini görebilirsiniz. Burada kaynağını bilmediğiniz , sizin tarafınızdan yüklenmeyen uygulamaların hemen sağında bulunan “Erişimi iptal et” seçeneğine tıklayarak. Uygulamanın sizden habersiz herhangi bir işlem yapmasını engelleyebilirsiniz.

İzinler alanında bu uygulamanın sizin adınıza neler yapabileceğini de görebilirsiniz.

Kullandığınız servisler hakkında merak edilen tüm bilgilere yardım sayfasından ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde merak edilen tüm bilgiler için sitemizi kullanabilirsiniz. Bunun haricinde internette size sunulan, kaynağını bilmediğiniz işlemleri kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan