Instagram Koleksiyonlar Özelliği Kullanımı

Instagram Koleksiyonlar Özelliği Kullanımı

Merhaba instagram’ın kaydetme özelliğini sever dostlarımız, dün bildiğiniz gibi instagram’ın internetsiz nasıl çalıştığı hakkında çıkan yeni özelliğini sizlerle paylaşmıştık. İnstagram’ın internetsiz nasıl çalıştığını öğrenmek için şuradaki yazımızı inceleyebilirsiniz: İnstagram’ı İnternetsiz Kullanma

İnstagram’a yine yeni eklenen bir özellik ile karşınızdayız! Bu sefer konumuz koleksiyonlar özelliği, peki bu özellik nedir, nereden gelmiştir, nasıl kullanılır tüm detaylarını aşağıdan görebilirsiniz.

İnstagram’ın aralık 2016 tarihinde işleme geçişmiş olduğu kaydedilenler özelliğinin nisan 2017 tarihinde bir ekleme yaparak kaydedilenler özelliğine koleksiyonlar özelliğini getirdi. Bu özellik pinterest’te olduğu gibi bir klasörleme işlemi olarak tanımlayabiliriz. İnstagram son zamanlarda snapchat’ten çaldığı özellikler ile birlikte bir büyüme sağladığı için şimdi farklı özellikler’de aramakta bu sefer snapchat değilde pinterest kurban olmuş durumda.

Biz benzer özelliği pinterest’ten bilsekte bu sistemin instagram kaydedilenler içinde gerçekten olmasının tarafındaydık, çünkü kullanıcılar birden fazla resim veya video gönderisi kaydettikleri için bir süre sonra onları bulmak oldukça zor olmakta. Bu yüzden klasörleme sistemi ile bu sorun ortadan kalkmış durumda. Peki bu özelliğin kullanımı nasıl olur gelin gösterelim;

İnstagram koleksiyonlar özelliğini kullanmanız için ilk olarak telefonunuza son sürüm instagram uygulamasını yükleyiniz, ya da uygulamanızı güncelleyin.

Daha sonra uygulama içerisine giriyoruz, koleksiyonlarımızı görmek için profilimizde yer alan kaydedilenler ikonuna tıklıyoruz. (1)  İkona tıkladıktan sonra kaydedilenler bölümünü açılacak ve üst tarafta bulunan “Tümü / Koleksiyonlar” seçeneğinden koleksiyonlar kısmına tıklıyoruz. (2) Gelen ekrandan koleksiyonlarımızın olduğu bölüm karşımıza çıkmakta, buradan koleksiyon kaydetmiş iseniz gözükecektir, eğer koleksiyonunuz yok ise yeni koleksiyon oluşturmak için aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz.

İnstagram’da yeni koleksiyon oluşturmak istiyorsanız yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra koleksiyonlar ekranından “+” artı işaretine tıklayın. (3) daha sonra karşımıza koleksiyon oluşturma ekranı gelecek ve ilk olarak koleksiyon ismini girmemizi isteyecektir. (4) Koleksiyon ismimizi girdikten sonra ileri tuşuna tıklıyoruz. (5) Koleksiyona eklemek istediğimiz kaydedilenlerden resim veya video olarak istediklerimizi seçiyoruz. (6) Seçtikten sonra tik işaretine tıklıyoruz. (7) Ve işlemimiz tamamlandı, artık o isime yeni bir koleksiyonunuz mevcut (8), peki bu koleksiyonu düzenlemek veya silmek istiyorsan ne yapacağız gelin ona’da bakalım;

İnstagram Koleksiyon Oluşturma

İnstagram’da açmış olduğunuz koleksiyona yeni gönderi kaydetmek istiyorsanız anasayfanız’da veya başka bir yerde bulmuş olduğunuz gönderinin sağ altında bulunan kaydet butonuna basılı tutun (9) çıkan ekrandan istediğiniz koleksiyonu seçerek tıklayın (10) böylelikle o koleksiyona kaydedilecektir.

Eğer yeni bir koleksiyona kaydetmek isterseniz’de artı işaretine tıklamalısınız. (11) orada aynı yukarıdaki gibi yeni koleksiyon oluşturma ekranındaki adımları inceleyebilirsiniz.

Kaydedilenler bölümünden koleksiyonunuza gönderi eklemek istiyorsanız ise koleksiyonlarım bölümünden koleksiyonunuza tıkladıktan sonra sağ üstte bulunan üç nokta işaretine tıklayarak (12) açılan pencereden koleksiyona ekle (13) butonu sayesinde kaydedilenler klasörünüzden yeni gönderi ekleyebilirsiniz.

İnstagram Koleksiyon Ekleme

İnstagram’da oluşturmuş olduğunuz koleksiyonu silmek için koleksiyonunuza gelerek sağ üstteki üç noktaya tıklamalısınız. (12) Gelen ekrandan bu sefer “Koleksiyonu Düzenle” seçeneğine tıklayın. Tıkladıktan sonra açılan pencerenin altında bulunan “Koleksiyonu Sil” seçeneğine tıklayın ve tekrardan “Sil” butonuna tıklayın, işlem bu kadar artık o koleksiyonunuz silinecektir.

Koleksiyonunuzun ismini değiştirmek içinde 12. maddeyi uygulayarak oradan koleksiyon düzenleme ekranından koleksiyon isminizi değiştirebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan