Instagram Hikaye Boyutu Nedir?

Instagram Hikaye Boyutu Nedir?

Merhaba canıcanlar, Instagram’ın gün geçmeyen güncellemeleriyle birlikte yeniliklerde hızla devam etmekte. Çıkartmış olduğu en büyük güncellemelerden bir tanesi olan hikaye özelliği ile birlikte Instagram bir hayli uçmuş durumda, şu sıralar hikaye özelliğini neredeyse kullanmayan yok diyebiliriz. Snapchat bitti mi diye soracak olursanız bitmedi tabikide, tatta geçen gün getirmiş olduğu güncelleme ile birlikte birçok yenilikte eklenmiş durumda. (Ses değiştirme, görüntü blurlama vs.)

Yani diyeceğimiz o ki Snapchat bitmedi, zaten bu işin asıl sahibi’de onlar ancak yinede arka ekibi güçlü olan Instagram’ın yeniliklerinin de güzel olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Peki bu özelliğe yani hikayeme hangi boyutlarda fotoğraf veya video atabiliyoruz? sorusunun cevabına.

Evet arkadaşlar, Instagram’ın hikaye özelliğini muhakkak kullanıyorsunuzdur, peki telefonunuz aracılığı ile veya farklı bir kamera aracılığı sayesinde çekmiş olduğunuz tüm fotoğraf veya videolar Instagram’ın hikaye özelliği için kırpmadan paylaşılır mı? Bu sorunun cevabını direk vermek gerekiyorsa hayır, çünkü Instagram’ın hikaye özelliğine atacak olduğunuz paylaşımlar en az 9:16 çözünürlüğünde fotoğraf veya video olmalıdır. Bu demek oluyor ki 1920 x 1080 çözünürlükler uymakta ancak bunun ters çevrilmiş hali uymakta çünkü telefonu dik tutmamız gerekiyor bu nedenle çözünürlük 1080 x 1920 olmalıdır.

Ama illaki 1080 x 1920 olacak hali yok bu çözünürlük 9:16 oranlarına uyması yeterli bu oranlara farklı örnek vermek gerekiyorsa; 800 x 1280 veya 768 x 1366 da bu tip çözünürlüğe uygun olacaktır.

Yukarıda söylediğimiz gibi 9:16 tüm çözünürlükteki fotoğraf veya videolar sizin için Instagram’a atılabilecek uygun görüntülerdir, bunun için resminizin kaliteli ve hiç kırpılma yapmadan çıkmasını istiyorsanız bu kurala uymanız gerekmektedir. Bu kurala uyduktan sonra istediğiniz resim veya video paylaşımını yapabilirsiniz.

Ancak görüntünüz bu kurala uymuyor ise Instagram kendi uygulaması üzerinden görüntünüzü bu boyutlara getirmeyi sağladığı için görüntü kalitesinde ve netliğinde illaki bozulmalar meydana gelecektir. Paylaşım yapmadan önce görüntünüzün bilgisayar veya telefon üzerinden özelliklerine bakarak çözünürlüğünü kontrol etmenizde yarar var.

Konumuz bu kadardı, umarım yardımcı olmuşumdur. Ayrıca İnstagram’da Telefon Numarası Bulma yazımızıda incelerseniz seviniriz. 🙂

Yorum Yap
0 Yorum yapan