İmei Kaydı Nasıl Yapılır

İmei Kaydı Nasıl Yapılır


Telefonunuzun imei kaydını e-devlet üzerinen kolayca yapabilirsiniz. Yurtdışından getirilen telefonların kaydını yapmak için eskiden birçok işlem yapıyorduk fakat artık gerekli ücretleri yatırdıktan sonra e-devlet.gov.tr adresine girerek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Maliyeye gerekli ücretleri yatırdıktan sonra *#06# yazarak telefon imei numaramızı öğreniyoruz.

Kayıt için gereken şartlar:

  1. Yurda giriş tarihiniz üzerinden 60 günden fazla zaman geçmemiş olmalıdır.
  2. Eğer İnternet bankacılığı kullanmıyor iseniz; harç bedeli vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. Kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.
  3. Eğer İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, sisteme entegre bankaların İnternet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
  4. IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.
  5. Kayıt işlemleri telefonunuzda *#06# tuşlandığında ekranda görülen IMEI numarası ile yapılmaktadır. Yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali veya düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değildir.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresine giriş yaptıktan sonra “Devam et” butonuna basarak işlemlere devam ediyoruz.

Başvuru türü , cep telefonu ve imei gibi kişisel bilgilerinizi girdikten sonra kayıt işlemlerine devam edebilirsiniz.

Yurtdışından gelen cihazınızın kayıt süresi 60 günü geçmemelidir. Ekranda karşılaştığınız hatalarda sizi açık bir şekilde yönlendirecektir. Kişinin e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (131.50 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Kayıt tamamlandıktan sonra işlemleri e-devlet adresinden takip edebilirsiniz. Sorun durumunda Türkcell , Vodafone ve Avea bayilerinden işlemler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan