İlk İzlenimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

İlk İzlenimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi


İlk izlenimin insanoğlu üstündeki tesiri oldukça önemlidir ve kişiler hakkında algının oluşmasında oldukça etkil

İlk izlenimin insanoğlu üstündeki tesiri oldukça önemlidir ve kişiler hakkında algının oluşmasında oldukça etkilidir. İlk izlenim; bir insanoğlunun başka bir insan ile ilke kez karşılaşmış olduğu anda, ilk birkaç saniye içinde düşündükleri ve hissettiklerinin toplamıdır. Doğrusu bir insan, başka bir insan ile ilk kez karşılaştığındaki ilk saniyeler içinde o kişinin iyi, kötü, güzel, çirkin, güvenilir, güvenilmez ve benzeri benzer biçimde olduğuna kanaat getirir. Bu sebeple ilk kez girilen ortamlarda iyi mi davranmış olduğu, ne söylendiği ve hatta iyi mi giyinildiği oldukça önemlidir. Bu ilk izlenim yardımıyla yaşanacak olan toplumsal ilişkilerin temeli atılmaktadır.

İlk izlenim oldukça önemlidir bundan dolayı bu anın bir ikincisi yoktur. Kazanılan ilk izlenimden sonrasında karşı tarafta oluşan algının kırılması veya değişmesi için süre gereklidir. Dolayısı ile devamlı için ilk izlenim tesiri unutulmamalı ve davranışlar, sözler buna nazaran seçilmelidir.

İlk İzlenimde Beden Dilinin Tesiri

Genel olarak ilk izlenimin insanoğlu üstündeki tesiri ilk 3 saniye içinde hissedilmektedir. Bu süre insanoğlunun kendisini ifade etmesi için oldukça kısadır ve hatta mümkün değildir. Dolayısı ile ilk izlenimde beden dilinin tesiri oldukça büyüktür. Bir insanoğlunun bir ortama iyi mi girmiş olduğu, iyi mi oturmuş olduğu, tavırları ve benzeri benzer biçimde tutumlar, kişiler hakkında kanaat oluşmasında son aşama mühimdir.

Daniel Kahneman’a nazaran insanoğlu, çocukluk yaşlarından itibaren kendilerince bir kısa yol oluşturmaktadır. Bu kısa yollar yardımıyla insanoğlu, başka insanların bazı özelliklerine bakarak genelleme yapma yoluna giderler. Tüm bu genellemeler devamlı için doğru olmasa da bu, insanların kendi yaşamlarını kolaylaştırmak için bulmuş olduğu bir yoldur.

Kevin Hogan’a nazaran de; kişilerin sahip oldukları ilk izlenim kararları aslen tek izlenim kararlarıdır. Doğrusu ilk izlenimin insanoğlu üstündeki tesiri süre içinde değişşe bile bu oldukça enderdir. Genel olarak insanoğlu, yaşamlarının devamında da söz mevzusu kişiler hakkında ilk izlenimde edinmiş olduğu duygu ve düşünceler ile karar vermektedir. Tüm bunların sonucunda ilk izlenimin önemi ortaya çıkmaktadır.

Beden dili, yazışma bir parçası olduğundan beden dilinin eğitilmesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Nerede iyi mi davranılacağını bilmek, kişilerin ilk izlenim mevzusunda toplumda avantajlı olmasını elde edecektir.

Başarıya ulaşmış İlk İzlenim Iyi mi Sağlanır?

İlk izlenimin insanoğlu üstündeki tesiri sebebiyle insanoğlu, başka kişiler üstünde daha iyi bir etki bırakmanın yollarını aramaktadır. Bu girilen yeni bir toplumsal çevrede ya da iş görüşmelerinde yaşamı kolaylaştırdığı için ve kişilere pozitif yönde katkı sağlamış olduğu için tercih edilmektedir. İlk izlenimde pozitif yönde bir etki bırakılması ve pozitif yönde düşüncelerin hakkim olması için tavsiye edilenler şunlardır:

  • Girilecek yeni ortam için hazırlık yapın
  • Prezentabl görünmeye ehemmiyet verin
  • Saygılı ve nazik olun
  • Özgüvenli bir duruş sergileyin
  • İyi bir dinleyici olun
  • Organik davranın
  • Itimat verici olun

İlginizi Çekebilir: Günlük Hayatta Nezaket ve Görgü Kuralları

Yorum Yap
0 Yorum yapan