IGTV nedir instagram yeni TV uygulaması nasıl kullanılır

IGTV nedir instagram yeni TV uygulaması nasıl kullanılır


IGTV, instagram tarafından sunulan bir video içerik portalıdır. Kullanıcılar IGTV aracılığıyla video içerikler üreterek kullanıcılarla paylaşabilir ve Youtube’da olduğu gibi para kazanabilirler. Uygulama 60 saniyeden uzun videolar için inşa edilmiştir. Tamamen farklı bir uygulama olarak cihazlarınıza yüklemeniz gerekiyor. Öte yandan, bu konuda zaten YouTube var ve IGTV’nin video paylaşım deviyle rekabet etmek istiyor gibi görünüyor.

IGTV’yi nasıl alabilirim?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi IGTV bağımsız bir uygulama olarak İOS ve Android telefonlarınıza indirebilir. Google play veya Apple Store’da arama yaparak uygulamayı indirebilirsiniz. Bunun yanında instagram uygulaması üzerinden de yerleşik olarak kullanılabilir.

instagram, kullanıcı sayısını arttırabilmek için, uygulamanın hemen üstünde yerleşik olarak kullanım sunuyor. İlerleyen zamanlarda bu özellik kaldırılabilir.

IGTV özellikleri nedir ?

IGTV uzun adıyla instagram tv, birbirinden kullanışlı özellikler sunuyor. Şimdilik tasarım mobil ağırlıklı olsa da ilerleyen zamanlarda kullanıcı taleplerine göre tasarım ve hedefler mutlaka değişecektir. Dikkat çeken bazı özellikler;

  • IGTV tasarımı dikey videolar için tasarlanmıştır.
  • Bir saat uzunluğunda videolar ekleyebilirsiniz.
  • Youtube’da olduğu gibi IGTV’de kanal özelliği olacak. Her kullanıcı kendisi için kanal açarak bu kanal üzerinden videolarını yayınlayabilir.
  • Uygulamada şimdilik mobil cihazlar ağırlıklı kullanılmaktadır. Şimdilik bilgisayardan giriş yapma veya tarayıcılardan giriş yapılamıyor fakat ilerleyen zamanlarda web tarafına da ağırlık verilecektir.

IGTV nasıl kullanılır ?

IGTV’yi kullanarak bir saate kadar uzunlukta dikey formatta videolar eklenebiliyor. Sadece takip ettiğiniz kişileri değil, gizli olmayan tüm kullanıcıların videolarını izleyebilirsiniz.

Uygulamayı yükledikten sonra mevcut instagram hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz uygulamaya kayıt olarak farklı kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra popüler videolar ekranınızda görünmeye başlayacaktır. Arayüz olarak ilk girişte size biraz periscope’u andirabilir.

IGTV sonrası, sosyal medyadaki video içerik işleyişi değişebilir. Bakalım instagram video içerik konusunda Youtube ile yarışabilecek mi zamanla göreceğiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan