HP İLO Nedir İLO ip Nasıl Değiştirilir

HP İLO Nedir İLO ip Nasıl Değiştirilir


ILO (Integrated Lights-Out), Hp tarafından geliştirilen, sunucuları uzaktan güvenli ve kolay bir şekilde yönetmeye yarayan bir teknolojidir. HP Server’larda standart olarak sunulmaktadır. Özelliği kullanmak için bir defaya mahsus lisans işlemi yapılması gerekmektedir. ILO, sunucu kapalıyken bile uzaktan 128-bit şifreleme ile yönetebilmeye olanak verir.ILO ve ILO2 olmak üzere 2 farklı sürüme sahiptir.Sunucu anakartı üzerinde ILO chipseti olduğundan işletim sisteminden bağımsız olarak çalışmaktadır.

ILO ip adresi nasıl verilir – değiştirilir ?

Ayarları yapmanın 2 farklı yolu vardır.

C:Program FilesHPhponcfghponcfg_gui.exe yolunu takip ederek yazılım üzerinden gerekli ayarları yapabilirsiniz veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Sunucunuzu yeniden başlatın.
  • Cihaz açılırken F8 tuşuna basın
  • DNS / DHCP, Enter tuşuna basın ve sonra da DHCP Etkin seçeneğini seçin. DHCP kapatmak için boşluk tuşuna basın. DHCP varsayılan olarak kapalı geldiğinden açık olduğundan emin olun.
  • TCP / IP, Enter tuşuna basın ve uygun IP adresi bilgileri, Alt Ağ Maskesi ve Ağ Geçidi IP Adresi alanlarını girin. Değişiklikleri kaydedin.
  • Sunucuya verdiğiniz ip adresini herhangi bir web browser’a girdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

Ayarlarda “User” sekmesine giriş yaparak, kullanıcı tanım ve yetki işlemlerini yapabilirsiniz. Ayarları varsayılan değerlere döndürmek için “File / Set Defaults” seçeneğini kullanabilirsiniz. Konuyu bugün yüzeysel olarak ele aldık, ilerleyen zamanlarda daha detaylı yazılar ile karşınızda olacağız. İşlemler hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan