Hard Disk Defrag Nedir Nasıl Yapılır

Hard Disk Defrag Nedir Nasıl Yapılır


Hard Disk defrag nedir? Nasıl atılır ? resimli olarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bilgisayarların zamanla yıpranan birçok parçası vardır. Bu parçaların başında Hard disk geliyor. Hard disk’lerin uzun kullanımdan sonra , sürekli dosya kopyalama ve silme neticesinde ömrü azalır. Disk üzerinde yapılan işlemler diskin parçalanmasına sebep olur ve bunun neticesinde bilgisayarınızda yavaşlamalar ortaya çıkar.

Disk Defrag, ( Disk birleştirici) sürücülerin daha etkin çalışması için verileri yeniden düzenler ve diskinizin performansını arttırır. Disk NTFS, FAT veya FAT32 dosya sistemi dışında bir biçimde kullanılıyorsa disk birleştirme işlemi yapılamaz. Hard disk performansını arttırmak için “Defrag” işlemi oldukça faydalıdır.

Disk birleştirme işleminin yapılması için Diski çözümle menüsüne tıklayarak sonucu takip edin. Eğer değer Sayı %10 ‘un üstündeyse işlemi kesinlikle yapmalısınız.

Defrag nasıl yapılır ?

Disk defrag işlemini başlatmak için bilgisayarımıza giriş yaparak , birleştirme yapmak istediğimiz diskimizi belirliyoruz.

Alternatif olarak Disk Birleştiricisi’ni açmak için başlat menüsüne tıklayarak Arama kutusuna Disk Birleştiricisi yazıp sonuçlar içinde “Disk Birleştiricisi’ni” tıklayıp girebilirsiniz.

Diske sağ tıklayıp “Özellikler“e giriş yapıyoruz.

Araçlar sekmesine tıklıyoruz. Windows 7 işletim sistemlerinde “Disk Birleştirici” Windows 10 işletim sistemlerinde “En iyi duruma getir” seçeneğine tıklıyoruz.

Diskimizi seçtikten sonra öncelikle çözümle seçeneğine tıklıyoruz. Diskimizin değerleri %10’un üstünde çıkıyorsa “En iyi duruma getir” veya “Diski birleştir” seçeneğine tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz.

İşlem başladıktan sonra “Çalışıyor” seçeneğini göreceksiniz. İşlemi başlattıktan sonra yarıda bırakmamanızı tavsiye ederiz. Disk birleştirme işlemi tamamlandıktan sonra , tamamlandığına dair uyarı alacaksınız.

 

Hard diskinizin ömrünü uzatmak ve performansını yükseltmek için bu işlemi şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle bilgisayar performansından memnun olmayan kullanıcılar’a ilk önerilerimizden biri, bu işlemdir. Hard diskiniz bilgisayar’ın performansını etkileyen temel donanım parçalarından biridir. Performans haricinde, diskinizde silmiş olduğunuz dosyaların geri getirilmesini istemiyorsanız da bu işlemi yapabilirsiniz. Kurtarma yazılımları verileri parçalanmış sektörlerden kurtardığı için defrag işlemi veri kurtarma özelliğini oldukça zorlaştırmaktadır.

Soru ve sorunlarınzı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan