Hangi Uygulama Ne Kadar Kota Harcar

Hangi Uygulama Ne Kadar Kota Harcar


Ülkemizde “Mobil internet” paketleri fiyatı oldukça yüksek olduğundan, internet kullamına dikkat etmemiz gerekmektedir. Gün içinde sürekli olarak kullandığımız birçok uygulama vardır. Navigasyon, Chrome (tarayıcı), E-mail , Whatsapp, Youtube, instagram gibi uygulamalar internet kotamızı oldukça etkilemektedir.

Uygulamaların kota harcama miktarı, kullanım duruma göre değişiklik göstermektedir fakat anlık olarak kotanızı takip ederek, hangi uygulamada daha fazla kota harcadığınızı analiz edebilirsiniz.

Öncelikle ayarlara nasıl girdiğimize ve bilgileri nereden göreceğimizi kontrol edelim.

Android Telefonlar

Ayarlar / Ağlar / Mobil Veri seçeneklerine giriş yapıyoruz.

Üst alanda bulunan tarih seçeneklerinden , kontrol etmek istediğiniz tarih aralığını belirleyin ve seçin. Örnek olarak 22 Ocak – 21 Şubat tarih aralığını kontrol edelim.

Açılan ekranda son bir aylık veri kullanımımı takip edebiliyorum.

Kullanım raporum aşağıdaki gibidir. Aktif bir internet kullanımı sonrası

Chrome 315 MB , Yandex navigasyon 165MB , Youtube 141 MB

Olarak görünüyor. Çok aktif navigasyon kullanımına rağmen oldukça düşük bir veri miktarı var. Tarayıcı ve Youtube belirli aralıklarla kullanıldığı zaman çok fazla kota harcamamaktadır. Mail , instagram ve whatsapp gibi uygulamalar da standart kullanımda çok fazla kota harcamamaktadır.

 

iPhone telefonlar

iPhone telefonlarda hücresel veri kullanım analizi için aşağıdaki yolu takip edin.

Hücresel Kullanımı” bulun

Ayarlar’a basın. Genel’e basın. Kullanım’a basın. Hücresel Kullanımı‘na basın.

Şu anki dönem ve Şu anki dönemde dolaşım seçeneğinde kullanımınızı analiz edebilirsiniz. Ayrıca uygulamalar’ın hücresel veri kullanım izinlerini de kontrol edebilirsiniz.

Bu sadece kullanımınızı analiz etmek için oldukça faydalı bir yoldur. Günlük veya aylık olarak internet kota harcamalarınızı takip edebilirsiniz. Özellikle navigasyonu aktif olarak kullanan kullanıcılar, Navigasyon çok kota yer mi ? şeklinde sorular yöneltmektedir. Gördüğünüz gibi , aylık aktif bir kullanım sonrası oldukça düşük bir kota miktarı yansımaktadır. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan