Gül Şerbeti Nasıl Yapılır?

Gül Şerbeti Nasıl Yapılır?


Özellikle ramazan ayının başlamasıyla birlikte gül şerbetine rağbet artmaktadır. Müthiş kokusu ve lezzetiyle bir çok kişiyi tadı ve kokusu konusunda kendisine hayran bırakmıştır. peki bu gül şerbeti nasıl yapılmaktadır, faydaları nelerdir, herhangi bir sağlık sıkıntısı var mı dır. Gül şerbeti için kullanacağınız malzemelere dikkat ettiğiniz taktirde sağlığınızı etkileyecek herhangi bir olumsuz etki yaratmayacaktır.

Gül Şerbeti Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler var. Her gül şerbet için uygun değildir. Şerbet yapmaya başlayacağınız zaman güllerin kırmızı ve kokulu olmasına özen gösterirseniz şerbetinizin hem rengi hem de tadı güzel olacaktır.

Öncelikle yapmanız gereken ihtiyacınız doğrultusunda kırmızı gül toplamak, ne kadar çok toplarsanız şerbetinizin rengi ve tadı o kadar değişir. O yüzden tavsiyemiz ne fazla olması nede az olmasıdır. Topladığınız güllerin fazla olması durumunda ağzınızda acımsı bir tat bırakabilir. Gülleri topladıktan sonra bir şişe veya ağzı kapanabilecek (hava almayacak) bir sürahiye de koyabilirsiniz. Yaprakları şişe veya sürahiye koyduktan sonra ağzına kadar su doldurun.

Suyu doldurduktan hızlı bir şekilde renk vermesini sağlamak için biraz Limon Tuzu eklemeniz gerekmektedir. bu işlemleri yaptıktan sonra 2 veya 3 gün güneşin önünde bekletmelisiniz. Bekleme işlemi bittikten sonra gül şerbetinizin yeterli renk kıvamına geldiğini düşünüyorsanız artık güneşte bekletilmesine gerek yoktur. Bu işlemi de sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra süzmek için en ince süzgeci kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü büyük zahmetler sonucu yapmış olduğunuz gül şerbetinde herhangi bir tortu ve yabancı madde bulunmasını istemezsiniz.

Süzgeçten geçirdikten sonra son olarak yapmanız gereken şeker ve limon ayarını yapmanız. Bu ayarlamaları da yaptıktan sonra gül şerbetiniz nihayet hazır hale gelmiştir. Buzdolabına koyarak hem biraz soğuması hem de biraz dinlendikten sonra gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Hangi Malzemeler Kullanılır?

Gül şerbeti yapmak için hangi malzemeler gereklidir;

  • Kırmızı gül
  • Şeker
  • Limon Tuzu

Not: Bu işlemleri yapmadan önce toplamış olduğunuz gül yapraklarını sağlığınız için yıkamanız da fayda vardır. Sonuçta gül de bir çiçek olduğundan her türlü böcek, sinek gibi küçük canlıların bu çiçeğin polenlerinden beslendiğinden dolayı, yaprakları toplarken yapraklarla beraber gelmiş olabilirler.

Yorum Yap
0 Yorum yapan