Google’dan Resim Nasıl Kaldırılır

Google’dan Resim Nasıl Kaldırılır


Dünyanın en çok kullanılan Google arama motoru sonuçlarında resimleriniz mi çıkıyor ? Bugün sizlere bu konuda detaylı bilgiler vermeye ve arama sonuçlarında çıkan resimleri nasıl kaldırabileceğinizi anlatacağız.

Google arama sonuçlarını birçok website verilerini tarayarak almaktadır. Burada en önemli nokta; resminizin hangi siteden indexlendiğidir. Arama sonuçlarından resimleri kaldırmak için birkaç farklı yöntem vardır. Bunları sırası ile deneyerek fotoğraflarınızı kaldırabilmeniz mümkün.

Sizlerin veya bir başkasının bu bilgileri herhangi bir sayfa üzerinde paylaşması ile , bu tarz bilgilerin Google aramalarında çıkması muhtemeldir.  Bu nedenden dolayı üye olduğunuz sayfalara vermiş olduğunuz bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle sosyal platformlarda bulunan bilgilerimizin Arama sonuçlarında görünmemesi için ” Gizlilik Ayarlarınızı” kontrol etmeniz gerekiyor. Konumuza geçelim.

Google Aramalarından Özel Bilgiler Nasıl Silinir ?

Metin Arama Sonuçları

Resim Arama Sonuçları

Öncelikle Metin ve resim aramalarında bilgilerin kaynak sayfasını kontrol ediyoruz. Örneklerde gördüğünüz gibi , ismimle alakalı sonuçlar linkedin sayfasından listelenmiş durumda. Eğer listelenen sayfaya erişiminiz varsa bu sayfalardan bilgileriniz siliniz.

Bilgilerinizi sildiğiniz taktirde ortalama 1 hafta içerisinde silinecektir.

Google Arama Kaldırma isteği gönderme

Google tarafından yapılan açıklama:

Avrupa Birliği Adalet Divanı kısa bir süre önce verdiği bir kararda, bazı kullanıcıların kendi adlarını içeren sorgulara ait sonuçları, bu sonuçların yetersiz, alakasız veya artık alakalı olmayan ya da aramaların işlenme amacını aştığıdurumlarda arama motorlarından kaldırmalarını isteyebileceklerine karar verdi.

Bu kararın uygulanmasında, her bir isteği tek tek değerlendirip bireyin gizlilik hakları ile kamuoyunun bilgi edinme ve dağıtma hakkını dengelemeye çalışacağız. İsteğinizi değerlendirirken sonuçların sizin hakkınızda güncelliğini yitirmiş bilgiler içerip içermediğine bakacağız. Aynı zamanda, bu bilgilerin, örneğin mali dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, adli suç kayıtları veya hükümet görevlilerinin etik davranışlarıyla ilgili olup olmadığına da bakacağız.

Bir kaldırma isteğiniz varsa lütfen aşağıdaki formu doldurun. Bu formun, söz konusu karara uyum için yapılan ilk çalışma olduğunu lütfen unutmayın. Nasıl bir yaklaşım sergileyeceğimiz daha da netleştiğinde, önümüzdeki aylarda veri koruma yetkili makamları ve diğerleri ile daha yakın çalışma içine girmeyi umuyoruz.

Arama Kaldırma isteği yapmak için Tıklayın

Karşımıza çıkan form’da gerekli bilgileri giriyoruz.

Formun en altına inerek kaldırmak istediğiniz URL bilgilerini ve gerekliyse dosyalar ile talebinizi netleştirmek için dosya yükleme bölümünü kullanabilirsiniz.

Google Kaldırma politikalarına göre kişisel bilgilerinizle alakalı durumlarda aramalar kaldırılabilir.

  • TC kimlik numarası gibi ulusal kimlik numaraları
  • Banka hesap numaraları
  • Kredi kartı numaraları
  • İmzaların resimleri

Arama Kaldırma Talepleri Özeti

Bunlar haricinde durumlar için Google kaldırma politikalarını incelemenizi tavsiye ederiz. Politikalara uyması halinde yukardaki işlemleri yaparak arama sonuçlarındaki bilgileri kaldırabilirsiniz.

Yukardaki yöntemleri uyguladıktan sonra bir süre beklemeniz gerekmektedir. Sonuçların yavaş yavaş arama sonuçlarında gerileyerek silinecektir. Eğer hala sonuçlarda çıkıyorsanız yorum bölümünü kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Ozengen.com Google aramalarından resimfotoğraf kaldırma 2019

Google’dan resim kaldırma. Son güncelleme Aralık 2019

Yorum Yap
0 Yorum yapan