Google Street View Nasıl Kullanılır

Google Street View Nasıl Kullanılır


Google Street View, Türkçe adıyla Sokak Görünümü, haritaları 360 derecelik açıyla gezinmenizi sağlayan bir servistir. Servis nihayet ülkemizde’de kullanıma açıldı. Google Street View ile haritalarda belirlediğiniz alanları seçerek, bu sokakları gezebiliyorsunuz. Görüntüler, 360 derecelik kameraların bulunduğu otomobiller ve Street View Trekker (Sokak Görünümü Yürüyüşçüleri) tarafından çekiliyor. Android ve ios telefonlarınızda’da servisi kullanabilirsiniz. Yazımızın devamında bu bilgilere’de yer vereceğiz. Öncelikle servisi nasıl kullanacağımıza değinelim.

Google Street View nasıl kullanılır ?

Öncelikle maps.google.com adresine tıklayarak Google haritalar’a giriş yapıyoruz.

Haritaların hemen altında bulunan “Pegman” simgesine tıklıyoruz.

Simgeye tıkladıktan sonra “Street View” görüntüsüne sahip alanları harita üzerinde mavi çizgi’ler ile göreceksiniz. Giriş yapmak istediğiniz yer’e tıklayarak sokak görünümünü görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca mavi yuvarlak içine alınan alanların 360 derece resimlerine, turuncu yuvarlak içindeki alanların bina içi görüntülerine erişebilirsiniz.

Street View şimdilik ülkemizde tüm bölgelerde kullanılamayabilir.

Yolda ilerlemek için, imlecinizi seyahat etmek istediğiniz yönün üzerine getirin. İmleciniz bir oka dönüşerek gittiğiniz yönü gösterir. Nereye gidebileceğinizi görmek için, X işaretini arayın. X işaretine gitmek için bir kere tıklayın. Etrafınıza bakınmak için farenizle tıklayıp sürükleyin. Pusulanın sol ve sağ tarafında bulunan okları da kullanabilirsiniz. Görüntüyü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için farenizin tekerleğini veya dokunmatik alan üzerinde iki parmakla yakınlaştırma/uzaklaştırma hareketini kullanın. Pusulanın alt kısmındaki + ve – düğmelerini de kullanabilirsiniz. Street View görüntünüzü Kuzey yönüne konumlandırmak için, sağ alt kısma gidin ve pusulayı tıklayın. Sokaklar arasında geçiş yapmak için, sol alt kısımdaki önizleme penceresine gidin ve maviyle vurgulanan rotaları tıklayın.

Street View görüntüleri nasıl çekiliyor ?

Ülkemizde görüntüleri çekmek için şimdilik sadece Street View arabası ve Street View gezgin kamerası kullanılıyor. Aynı zamanda Google gönüllüleri tarafından çekilen görüntülerde incelenerek haritaya eklenebiliyor.

STREET VİEW ARABASI 2007’de ABD’de yaptığımız ilk lansmandan beri büyük yol katettik. Bugün, 360 derecelik panoramik görüntülerimizin kapsamını, yedi kıtanın tamamından yerleri içerecek şekilde genişletmiş bulunuyoruz.

STREET VİEW GEZGİN KAMERASI Gezgin Kamera, dünyada araba, üç tekerlekli araç, troley veya karmobil ile erişilemeyen daha fazla yerin Street View’de olmasını sağlıyor. Sırt çantası şeklindeki platform, üst kısmına takılı bir kamera sistemine sahip ve platformun taşınabilirliği, yalnızca yaya olarak erişebilen sıkışık ve dar alanlar veya mekanlarda gezinirken resimler toplamamıza olanak tanıyor. Bu kamera teknolojisini kullanarak oluşturduğumuz ilk koleksiyon, Arizona’daki Büyük Kanyon’un engebeli ve sarp arazisini içeriyor.

STREET VİEW TROLEYİ Bir grup sanatsever Google çalışanı, Street View teknolojisini dünyanın dört bir yanındaki müzelere taşımak isteyince, müze kapılarından kolaylıkla geçip heykellerin arasında dolaşabilecek bir sistem geliştirme ihtiyacı doğdu. İç mekanlara yönelik bu ilk çalışmada, tüm gerekli ekipmanlar daha küçük bir şasi üzerine yerleştirildi. Bir kamera sistemiyle donatılan ve itmeyle yol alan bu el arabasına Troley adı verildi. Troley, yalnızca müzelerin içinin değil, aynı zamanda Beyaz Saray gibi iç mekanların ve spor stadyumlarının da görünümlerini topluyor.

STREET VİEW KARMOBİLİ Sokak Görünümü kameralarını kar kaplı yamaçlara götürmenin de eğlenceli olacağını düşündük. Ekip, birkaç hafta sonunu bu işe ayırarak, 2×4’lük birkaç kalas, koli bandı ve dondurucu soğuklara dayanması için kayakçı montlarına sarılmış sabit sürücüler yardımıyla, Street View ekipmanlarını bir karmobil üzerine başarıyla yerleştirdi. Kayakçılar, snowboardcular ve kar yürüyüşçüleri artık Whistler Blackcomb Dağı’nı ve dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda kayak merkezinin engebeli ve karlarla kaplı arazisini keşfedebiliyor.

STREET VİEW ÜÇ TEKERLEKLİ ARACI Street View arabasıyla dünyadaki birçok güzel yeri ziyaret edebilmemize rağmen, en ilginç ve eğlenceli yerlerin bazılarına arabayla erişmek mümkün değildir. Avrupa’nın Barselona ve Paris gibi şehilerindeki dar sokaklardan bazılarına erişmek için, mühendis ekibimiz üç tekerlekli araç üzerine kurulu bir kamera sistemi geliştirdi.

Servis hakkında verebileceğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanlarda yenilik ve haberleri sizlerle paylaşacağız.

Yorum Yap
0 Yorum yapan