Google Sitemi En Son Ne Zaman Ziyaret Etti

Google Sitemi En Son Ne Zaman Ziyaret Etti


Website sahipleri için faydalı olacağını düşündüğümüz bir bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Google Bot‘larının sitenizi hangi aralıklarla ziyaret edip, içeriklerinizi indekslediğini anlamak oldukça karmaşık bir işlemdir. Sitenizi güncelleme zamanınıza, sunucu kalitenize, içerik zenginliğinize, ziyaretçi sayısı, site ziyaretçi kitleniz gibi birçok sinyal alınarak, Google Botları içeriğinizi indexlemeye devam eder. Sitenizin indexlenmesi içeriğinize göre de farklılık gösterebilir.

Site taranma hızınızı Webmaster Tools kullanarak değiştirebilirsiniz fakat Google tarafından önerilen bir yöntem değildir.

Tarama hızını değiştirmek için Webmaster Tool / Ayarlar / Site ayarları / Tarama hızı seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Tarama zamanını Google optimize ediyorsa, Google botlarının sitenizi en son ne zaman ziyaret ettiğini görmek için faydalı bir yöntem var. Google önbelleği kullanarak sitemizin indexlenen son halini ve zaman bilgisini görebiliriz.

İşlemi gerçekleştirmek için; Tarayıcı adres çubuğuna Cache:siteadı.com yazarak enter’a basıyoruz. Örnek: Cache:ozengen.com

Sitenizin hemen üstünde bulunan bilgilendirme alanında önbelleğin en son ne zaman alındığını görebilirsiniz.

Bu, siteadı.com için Google’ın önbelleğidir. Bu, sayfanın 1 Haz 2015 23:41 GMT tarihine ait anlık ekran görüntüsüdür.

Bu şekilde Bot’ların sitenizi en son hangi tarihte ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Bu tarihten sonra girmiş olduğunuz içerikler, resimler, metinler hiçbir şekilde Google aramalarında listelenmeyecektir. Google botlarının sitenizi düzenli bir şekilde optimize edebilmesi için, öncelikli yapanız gerekenler; Site hızınızı stabilize etmek ve içeriklerinizi düzenli olarak girmektir. Sürekli yayından kesilen siteler ve içeriğini güncellemeyen siteler Google tarafından kullanıcılar’a fayda sağlayan siteler olarak görülmezler. Bu konular’a dikkat ettiğinizi ve özgün içeriklerle sitenizi güncelediğiniz sürece arama sonuçlarında oldukça verimli sonuçlar alabilirsiniz. Bu zaman zarfında girdiğiniz içeriklerin kopya olmaması ve Google Kaliteli site oluşturma yönergelerine uyguması gerekiyor.

Arama sorunları hakkında düzenli olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Konu hakkında soru ve sorunlarınız için yorum gönderebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan