Google Play “Yeterli Alan Yok” Çözümü

Google Play “Yeterli Alan Yok” Çözümü


Android cihazlarda Google Play’den uygulama indirirken karşılaşılan “Yeterli depolama alanı yok” hatasını nasıl çözeceğinizi anlatacağız. Cihazınızın depolama aygıtında yer kalmadığı zaman yeterli alan yok hatası alırsınız fakat bunun haricinde bazı durumlarda’da bu tarz sorunlar ortaya çıkabiliyor. Eğer standart ayarlarınızı değiştirmediyseniz, uygulamalar Default olarak telefonunuzun depolama aygıtına yüklenir. Zamanla yüklenen uygulamaların sayısı artmasıyla beraber alanınız kullanılmaz hale gelebilir. Burada yapmanız gereken en önemli işlem , uygulama kurulumları harici hafızaya yapılmasını sağlamak olacaktır. Çok fazla uygulama kurup kaldıran kullanıcılar, cihazda yer olmasına rağmen bu hatayla karşılaştıklarından sıkça şikayet etmektedir. Bu cihazlarda telefonunuzun önbelleğini temizleyerek sorunu çözebilirsiniz. Şimdi adım adım hatanın çözüm yöntemlerini paylaşalım.

Aşağıdaki işlemleri yaparak hatadan %100 kurtulabilirsiniz.

Hatanın tam tespitini yaparak, çözümleri denemek için öncelikle Ayarlar / Depolama seçeneğine girerek, cihazınızdaki mevcut alanı kontrol edebilirsiniz. Depolama menüsünde, kurulu uygulamalarınızın toplamının ne kadar yer kapladığını’da görebilirsiniz.

Ayarlar / Uygulama bilgileri (uygulamalar) / Google Play Store seçeneğine giriş yapıyoruz.

Açılan ekranda “Verileri temizle” ve “Önbelleği sil” seçenekleri ile temizleme işlemini yapıyoruz.

Önbellek temizliği yaptıktan sonra tekrar uygulama indirmeyi deneyiniz. Şunu unutmamak gerek. İndirmek istediğiniz uygulamanın boyutunun en az 2 katı bellekte yerinizin olması gerekiyor. Örneğin: 5 MB’lık bir uygulama indirmeye çalışıyorsunuz ve en az 10 Mb boş alana ihtiyaç duyarsınız.

Sorun hala devam ediyorsa telefonunuzda genel bir temizlik yapmanız gerekebilir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için kullandığınız bir uygulamayı silmeniz gerekebilir. Çözüm için kullanacağımız programlar

  • ES Dosya Yöneticisi
  • CCleaner

Uygulamaları kullanarak cihazınızda depolama Alanı Açın , Android akıllı telefonunuzu veya tabletinizi en iyi duruma getirin ,Birden çok istenmeyen uygulamaları kolay ve çabucak kaldırın ,Cihazınızda depolama alanı açın Daha önce kurup kaldırmış olduğumuz dosyalar ve uygulamalar hala cihazmızda yer kaplıyor olabilir. Cihazınızın dahili hafızası yeterli değilse, harici bir aygıt takarak arttırmayı deneyebilirsiniz. Hatanın çözüldüğüne inanıyoruz. Hala sorun devam ediyorsa yorum alanını kullanarak telefon marka/model bilgisi ile yorumunuzu iletebilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan