Google Navigasyon Nasıl Kullanılır

Google Navigasyon Nasıl Kullanılır


Ozengen.com takipçileri Google haritalar, son güncelleme ile tam anlamıyla kullanıma başladı ve navigasyon özelliği sunuldu. Google Haritalar, gerçek zamanlı trafik bilgilerini izleyerek, sizi hedefinize ulaştıracak en iyi rotayı bulmanıza yardımcı olmaya başladı. Ülkemizde bugüne kadar Yandex navigasyon aktif olarak kullanılıyordu fakat Google haritalar’a navigasyon özelliği gelmesiyle kullanıcıların Google’a yöneleceğini düşünüyoruz. Yurtdışı kullanım oranlarında Google haritalar oldukça yüksek kullanım oranlarına sahiptir.

Google navigasyon özellikleri;

1. Android ve ios platformlarında , Google navigasyon ile trafiğin canlı durumunu takip edebilir, kaza ve yol yapımı gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olarak rotanızı belirleyebilirsiniz. Apple Store’da erişebileceğiniz uygulamanın, Apple Watch desteğide mevcut.

2. Sesli dolaşım özelliği ile rotanıza erişim sırasında asistanlık sunabilecek. Haritalar, Zaman çizelgesi özelliği ile konumlarınızdan yararlanarak bazı ipuçları sunabilecek. Şimdilik toplu taşıma özelliği yoktur ama yakın zamanda bu özelliğinde sunulacağınız düşünüyoruz.

3. Google navigasyon‘un en önemli özelliği “Çevrimdışı” çalışma özelliği. Bu yenilik sayesinde internet bağlantınız olmadan navigasyonu kullanabileceksiniz.

Google Navigasyon Nasıl kullanılır ?

Google navigasyon kullanımı oldukça kolaydır. Herhangi bir resimli anlatım olmadan kolaylıkla kullanabileceğinizi düşünüyoruz. Her ihtimale karşın, kullanıcılar’a rehber olması için aşağıdaki resimli anlatımı hazırladık.

1. “Google Haritalar’da ara” bölümüne ulaşmak istediğimiz adresi yazıyoruz.

2. Ulaşmak istediğimiz adresi yazdıktan sonra, bu adrese nasıl gideceğimizi belirliyoruz. Şimdilik sadece araç ve yaya ile ulaşım özelliği bulunuyor. “Araç” simgesine tıklayarak devam ediyoruz.

3. Konumunuzdan , ulaşmak istediğiniz bölge hakkında yol , trafik durumu ,yol durumu gibi bilgileri alabilirsiniz. Sesli navigasyon özelliğine geçmek için , navigasyon simgesine tıklıyoruz.

4. Sesli ve görüntülü olarak rotanız hazır olacaktır. Google Navigasyon özelliğini kullanarak rotanıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz konumlar hakkında bilgiler yayınlayarak diğer kullanıcılar’a yardımcı olabilirsiniz.

İstanbul trafiğinde test ettiğimiz uygulama, ilk güncellemeye oranla oldukça başarılı. Ulaşmak istediğiniz adrese trafiğe takılmadan sizi ulaştırıyor. İlerleyen günlenlerde kullanım oranının artmasıyla birlikte birçok yenilik eklenecektir fakat şimdiden neredeyse hatasız bir kullanım sunması gerçekten taktire şayan. Android kullanıcıları Google Play, ios kullanıcıları Apple Store‘a giriş yaparak uygulamayı indirebilir. Uygulamanın kurulu olduğu telefonlarda , Navigasyon özelliğini kullanmak için uygulamayı güncellemeniz gerekmektedir.

Google haritalar hakkında düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kullanım hakkında hata veya sorunla karşılaşan kullanıcılar telefon modeli ve yaşadığı sorunu yorum olarak bizlere iletebilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan