Google Konum Geçmişi Nasıl Silinir

Google Konum Geçmişi Nasıl Silinir


Telefonunuzda konum geçmişini açmanız, oturum açtığınız cihazlarınız ile ziyaret ettiğiniz yerlere göre sizlere faydalı bilgiler sunulmasını sağlar. Google, konum bilgilerinizi kullanarak sürekli kullandığınız yollar hakkında tahminler , öneriler ve detaylı bilgiler sunabilir. Konum bilgileriniz ayrıca, gördüğünüz reklamlar da dahil olmak üzere tüm Google uygulamaları veya hizmetleri tarafından kullanılabilir. Google zaman çizelgesine giriş yaptığınız zaman geçmişte ziyaret ettiğiniz yerleri detaylı bir şekilde listeleyebilirsiniz.

Bugün sizlere konum geçmişini görüntüleme, açma veya kapatma işlemlerini nasıl yapacağınızı anlatacağız. Konum geçmişinin açık olması sizlere birçok fırsat sunmakla beraber, bazı kullanıcıları rahatsız edebilir. Bu durumda geçmişinizi kapatabilir ve silebilirsiniz.

Konum geçmişi ve ayarlarınızı görüntülemek için ilgili sayfaya giriş yapabilirsiniz.

https://www.google.com/maps/timeline

Sol tarafta bulunan zaman cizelgesinden görüntülemek istediğiniz herhanbi bir günü seçerek, bu gün içinde nerelere gittiğinizi harita ekranında ve detaylı bilgi ekranında görüntüleyebilirsiniz.

Konum geçmişi nasıl kapatılır – açılır ?

Google zaman çizelgesi sayfasında;

“Konum geçmişini duraklat” ; seçeneği ile geçmişi kapatabilir,

“Konum geçmişini aç” seçeneği ile açabilirsiniz.

Mobil cihazlarda konum geçmişinizi silmeniz için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

  1. Mobil cihazınızda, Google Ayarları’nı  açın.
  2. Konum > Konum Geçmişi‘ne dokunun.
  3. Ekranın alt kısmında, Konum Geçmişini Sil‘e dokunun.

ÖNEMLİ: Konum Geçmişi’ni Google Ayarları uygulamasını kullanarak silerseniz tüm geçmişiniz silinir. Bu işlem geri döndürülmez ve Google Asistan gibi bazı uygulamalarda sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Android konum geçmişi açma – kapatma

  1. Google Ayarları uygulamasını açın.
  2. Konum > Google Konum Geçmişi‘ne dokunun.
  3. Hesabınız veya cihazlarınız için Konum Geçmişi’ni açma veya kapatma:
    • Google Hesabı: Google Hesabınızla ilişkilendirilen tüm cihazlarda Konum Geçmişi’ni açmak veya kapatmak için en üstteki anahtarı hareket ettirin.
    • Yalnızca cihaz: Yalnızca bir cihaza ilişkin Konum Geçmişi’ni açmak veya kapatmak için listedeki ilgili cihazın yanında bulunan anahtarı hareket ettirin.

Not: Konum Geçmişi’ni kapattığınızda, bulunduğunuz yerlerle ilgili yeni bilgilerin kaydedilmesini durdurursunuz. Geçmiş konumları kaldırmak için Konum Geçmişinizi silmeniz gerekir. Bununla birlikte, Konum Geçmişinizi sildiğinizde bazı Google Asistan özellikleri çalışmaz.

Konum Geçmişinizi açtığınızda, Google bu bilgileri, yalnızca Google Hesabınızda oturum açmış ve Konum Geçmişi özelliği etkinleştirilmiş olan cihazlar için kaydeder. Konum ayarlarını yanlış yapılandırmanız navigasyon veya konum ayarlarınızın bozulmasına neden olabilir. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan